Salı, Mart 2, 2021
Ana Sayfa Haber USB 4, 8K ve 16K ekranları nasıl destekleyecek?

USB 4, 8K ve 16K ekranları nasıl destekleyecek?

Her yerde bulunan veri aktarım teknolojisinin bir sonraki enkarnasyonu olan USB 4, PC’nize çok yüksek çözünürlüklü bir 8K ekran takmanıza izin verecek kadar hızlı ve çok yönlü olacaktır. Bunun nedeni, harici monitörleri bağlamak için yaygın olarak kullanılan bir standardın daha yeni sürümü olan DisplayPort 2.0’ı barındırmasıdır.

Sektör gruplarının Perşembe günü açıkladığı hamle, USB’nin dijital cihazlardaki eski stil bağlantı noktaları için daha yetenekli bir yedek olacağı ve bilgisayarların giderek daha çok yönlü bağlantı noktasına daha fazla güveneceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, çok yönlülük, cihazların, bağlantı noktalarının ve kabloların istediğiniz belirli yetenekleri destekleyip desteklemediğini anlamaya çalışırken yeni komplikasyonlar getirir.

PC ve telefon üreticileri tasarımlarını daraltmaya ve basitleştirmeye çalıştıkça, USB bağlantı noktaları, yazıcılar, güç kabloları, kulaklıklar, ağ kabloları ve harici ekranlar gibi şeyler için özel bağlantı noktaları tarafından ele alındıktan sonra giderek daha fazla görev üstlenmiştir. Ekran takma zamanı geldiğinde DisplayPort’un USB üzerinden nasıl çalışacağına ilişkin ayrıntılar için aşağıya bakın.

DisplayPort’u geliştiren endüstri grubu VESA’ya göre USB 4, bu yıl en ksıa zamanda veri aktarım hızlarını ikiye katlayıp esnekliği artırarak geliyor. Teknolojiyi, USB’yi denetleyen USB Implementers Forum ile işbirliği içinde geliştirdi.

DisplayPort, bir USB bağlantı noktasının konuştuğu veri aktarım dilini değiştiren bir “alt mod” kullanarak USB 4 üzerinde çalışacaktır, ancak yine de USB veri gönderebilir ve elektrik gücü sağlamak için kullanılan USB Güç Dağıtım teknolojisini destekleyebilir .

USB 4, 8K ve 16K ekranları nasıl destekleyecek?

USB 4, 4K ve 16K
USB 4, 8K ve 16K

Ekranlar ve video için bugünün hız sınırlarına giremeyebilirsiniz, ancak oyuncular ve yaratıcı profesyoneller genellikle büyük monitörler kullanır ve DisplayPort 2.0’ı desteklemek istediklerini yapabilecekleri anlamına gelebilir. VESA, 2019’da standardı, 8K ekranları (7.680×4.320 piksel çözünürlüğü) desteklemek için üç kat veri aktarım hızını tam renkli 60Hz yenileme hızında yayınladı. Bazı sıkıştırmalarda, DisplayPort 2.0 da 16K (15.360×8.460 piksel) ekranı da destekleyebilir. VR ekranlar da yüksek çözünürlükten yararlanır.

USB 4, gücünün çoğunu Intel’in Thunderbolt bağlantı noktası teknolojisi için geliştirdiği teknolojiyi emerek alır. Thunderbolt 3 birkaç yıl önce USB-C fiziksel konnektörü benimsedi ve bugün bir USB alt modu olarak çalışıyor.

USB 3, yeni ve eski USB bağlantı noktalarını kullanabilir – yeni telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda gördüğünüz daha yeni geliştirilen oval şekilli ve geri dönüşümlü USB-C konektörleri veya bilgisayarlarda yirmi yıldır bulunan dikdörtgen USB-A bağlantı noktaları. Ancak USB 4, USB-C konektörleri gerektirecektir.

USB 2, 480Mbps veri aktarım hızına ulaştı. USB 3 prensip olarak 20Gbps’ye ulaşabilir, ancak günümüzde en yaygın olarak sadece 5GBps veya 10Gbps’de uygulanır. USB 4, Thunderbolt 3’ün hızı olan 40Gbps’ye ulaşabilecek.

USB 4 üzerinden DisplayPort nasıl çalışır?

USB ve video geçmişte garip bir şekilde ilerlemiştir. Ancak DisplayPort desteği, USB 4’ün gerekli bir özelliğidir, ekran şirketi Parade Technologies’ın kıdemli pazarlama direktörü ve VESA’nın iki standardı entegre etme çalışmalarının lideri Craig Wiley.

USB 4 DisplayPort çalışması
USB 4 DisplayPort çalışması

Telefon, tablet ve PC gibi ekran teknolojisini destekleyen tüm cihazların DisplayPort’u desteklemesi gerektiğini söyledi. Bu, VESA’nın dünyasında, video, SD kart okuyucuları ve Ethernet jakları gibi bir dizi başka bağlantı noktası sunmak için bir USB bağlantı noktasına takılan cihazlar anlamına gelen USB bağlantı istasyonları için de geçerlidir.

Bu, DisplayPort monitörünüzü doğrudan bir USB 4 bağlantı noktasına değil, bir USB 4 bağlantı istasyonuna takabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, VESA’nın diğer konektörler olmadan birden fazla USB bağlantı noktası sunan dongle’lar olarak tanımladığı USB hub’ları için video desteği garanti edilmez.

Başka bir hoş şey: USB’nin yeni güç yetenekleriyle, dizüstü bilgisayarınıza takılı bir harici monitörden de güç sağlayabileceğinizi söyledi.

USB 4, tek bir veri bağlantısına birkaç tür veri aktarımı paketleyebilen Thunderbolt’un “tünel açma” teknolojisini kullandığı için, USB bağlantılı DisplayPort ekranınıza USB klavyeleri ve harici sürücüleri takma gibi şeyler yapabilirsiniz. 

USB çok yönlü komplikasyonlar getirir

USB 4
USB 4

USB’nin çok yönlülüğü – USB 4 ile artar – yine de bazı zorluklarla birlikte gelir. Daha önceki günlerde bilgisayarların video, ses, ağ, güç ve diğer ihtiyaçlar için ayrı bağlantı noktaları vardı. USB tüm bunları ve daha fazlasını yapabilir – ancak bir USB bağlantı noktasının hangi yeteneklere sahip olacağını her zaman bilmezsiniz.

Örneğin, bir MacBook’u herhangi bir USB bağlantı noktasından şarj edebilirsiniz. Ancak tescilli bir güç konektörüne sahip yeni bir Microsoft Surface Dizüstü Bilgisayar, USB-C üzerinden güçlendirilemez. Bazı USB-C bağlantı noktaları HDMI videoyu da işleyebilir, ancak çoğu yapamaz.

Kablolar da bir sorun. USB-C genellikle bir cihazın şarj konektörü için kullanılır, ancak cihaz daha yüksek hızlı USB 3 bağlantılarını desteklemeyebilir. Genellikle şarj için iyi olan ancak yüksek hızlı veriler için uygun olmayan daha ucuz USB 2 kablolarıyla birlikte gelirler. Amazon’dan yeni bir USB-C kablosu satın alırsanız, USB 2, USB 3 veya gelecek yıl USB 4 olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.

VESA, gıdalardaki beslenme etiketlerine eşdeğer bir şey görmek istiyor – bir ürünün tüketicilerin ambalajlarda ve ürün web sitelerinde aramayı öğrenebilecekleri USB özelliklerinin standart bir açıklaması.

Wiley, “USB-C konektörlerin standartlaştırılmış bir etikete sahip olması düzgün olurdu.” Dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar