YouTube, Polis Eşitliği Merkezi’ne 1 milyon dolar bağışlayacak

YouTube, Polis Eşitliği Merkezi'ne 1 milyon dolar bağışlayacak

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, polis departmanlarıyla ayrımcı davranışları ele almak için çalışıyor.

YouTube, “ırkçılık ve şiddete karşı dayanışma” göstermek için Polislik Eşitliği Merkezi’ne 1 milyon dolar bağışlayacağını söyledi. Bu video platformu, “sosyal adaletsizliği ele alma çabalarını desteklemek için” fon vaadinde bulunduğunu tweetledi.

Şirket, Minneapolis’te George Floyd’un ölümünü protesto eden hafta sonu boyunca ABD’deki şehirlerdeki gösterilere özellikle değinmedi. Yetkili makamlar polis memurunu Floyd’un ölümünde üçüncü derece cinayet ve ikinci derece adam öldürmeyle kovdu. Bir video polis memuru Chauvin’in Floyd’un boynunda diz çöktüğünü diğer memurların baktığı gibi gösterdi.

Polislik Eşitliği Merkezi, araştırma bilimcileri ile ırk ve eşitlik uzmanlarından oluşan, kar amacı gütmeyen bir araştırma ve düşünce kuruluşudur. Örgüt, ayrımcılık uygulamalarını ele almak ve değiştirmek için verileri kullanarak polis birimleriyle birlikte çalışır.

YouTube geçmişte ırkçılık ve aşırılık yanlısı içeriğe izin verdiği için eleştirilere maruz kaldı. Geçtiğimiz Haziran ayında şirket, yaşları, cinsiyetleri, ırkları, kastları, dinleri, cinsel yönelimleri veya emektarlık durumlarına göre diğer gruplara karşı ayrımcılık için bir gerekçe olarak herhangi bir grubun üstünlüğünü tanıtan videoları yasakladı.

YouTube’un ana şirketi Alphabet, 2020 yılının ilk çeyreğinde 41.2 milyar dolar satış üzerinden 6.8 milyar dolar kar elde etti ve YouTube geliri bu çeyrekte %33 artarak 4 milyar dolara yükseldi.