Facebook ve Disney yayın kalitesini düşürüyor!

Selam dostlar, Facebook ve Disney, coronavirüs (COVID-19) nedeniyle Avrupa’da yayın kalitesini düşüreceğini söyledi.

Facebook ve Disney
Facebook ve Disney

Facebook ve Instagram, sosyal platformlarında Avrupa’da video akışının kalitesini geçici olarak düşürüyor.

Disney ayrıca, yarın Avrupa’da piyasaya sürülmesi beklenen akış hizmeti Disney+ tarafından sağlanan bant genişliğini daraltmaya çalışacağını belirtti.

Geçen hafta Netflix , YouTube ve Amazon , bölgede varsayılan olarak SD yayın kalitesine geçeceklerini belirttiler.

AB yöneticisi, COVID-19 yayılması sırasında vatandaşların evden işe giriş yapması veya kendilerini eğlendirmeye çalışması nedeniyle koronavirüs krizi sırasında İnternet altyapısı üzerindeki yükten endişe duyduğunu belirtti.

AB Üye Devletleri, halk sağlığı için acil durumlarında vatandaşları evde kalmalarını istediği ve bu konuda talimat verdi. Bu nedenle bölgedeki telekom trafiğinde önemli artış görüldü. 

Şöyle izah edeyim; akış platformları küresel İnternet trafiğinin büyük bir kısmını oluşturur. Çevrimiçi video, 2019 Sandvine raporu başına toplam alt trafik hacminin %60’ından fazlasını oluştururken, geçen ay başka bir raporda , YouTube’un tek başına tüm mobil trafiğin dörtte birini oluşturduğu belirtildi.

Bir Facebook sözcüsünün Reuters’e verdiği yazıda, “Herhangi bir potansiyel ağ tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olmak için, Facebook ve Instagram’da Avrupa’daki videolar için bit oranlarını geçici olarak azaltacağız” dedi.

Yorumlar

POPÜLER HABERLER