Facebook, platformdaki tartışmalı içeriklerle ilgilenecek yönetim kurulu üyelerini açıkladı

Facebook, platformdaki tartışmalı içeriklerle ilgilenecek yönetim kurulu üyelerini açıkladı

Geçen yıl eylül ayında Facebook, içerikle ilgili olarak platformdan silinen zor vakalarla ilgilenecek bir gözetim kurulu kuracağını açıkladı. Kurulun üzerinde çalışacağı davalar etik, özgür konuşma, ahlaki konular ve mahremiyet ile ilgiliydi. Teknik olarak, kurulun kararı, Diyelim ki, kullanıcılar tarafından silinen ve sonra itiraz edilen gönderiler için Zuckerburg’u aşabilir.

Şirket, bu kurulun ilk 20 üyesini açıkladı. Bunlar arasında eski bir başbakan ve Nobel Barış Ödülü sahibi, ayrıca bazı anayasa hukuku uzmanları ve insan hakları savunucuları var. Yönetim kurulu, verilen içerik sosyal medya platformunda olsun ya da olmasın, Facebook ve CEO Zuckerberg tarafından önceden belirlenmiş kararları devredebilecek.

Ayrıca, yönetim kurulu üyeleri 27 ülkede yaşamakta ve en az 29 farklı dil konuşmaktadır. Dört eş başkandan ikisi Amerikan vatandaşıdır. Eş başkanlar ABD federal devre hakimi Micheal McConnell, hukuk uzmanı Jamal Greene, avukat Catalina Botero-Marino ve eski Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt.

Bildirildiğine göre, kurul hemen çalışmaya başlayacak ve nefret söylemi, taciz ve insanların güvenliği ile ilgili sorunları içeren zor vakalara odaklanacak ve Facebook’un itiraz süreçlerini tüketen silinmiş içerik vakalarını gözden geçirmeye başlayacak. Kurul, bir karara varmak ve uygulamak için 90 günlük bir süreçle bu tür tartışmalı davalarda kamuoyu kararları alacaktır.