Facebook’un Yüz Tanıma Uygulamasına Göz Atalım

Facebook'un Yüz Tanıma Uygulamasına Göz Atalım 2

Facebook, kullanıcıların yüzlerini taramasına ve tanımlamasına olanak tanıyan dahili bir yüz tanıma uygulaması oluşturdu.

Facebook yüz tanıma uygulamasının varlığını ilk kez geçen yıl Kasım ayında bildirdi .Ancak uygulama 2015-2016 arasında yapılmış. Uygulama Facebook çalışanlarına açıktı ve çalışanların ve yüz tanıma ayarlarının etkinleştirildiği Facebook arkadaşlarının tanınması için tasarlandı. Facebook, kendileri veya başkaları tarafından yüklenen fotoğraflarda kullanıcıları tespit etmek için yüz tanıma özelliğini kullanır .

Facebook uygulaması, en azından kavramsal olarak, Clearview’e benzer şekilde çalıştı (Clearview yapay zekaya sahip yüz tanıma sistemi); Facebook uygulaması insanların resimlerini Facebook profillerine bağladı. Yani bu durum oldukça tehlikeli bir hal almaya başlıyordu.

Resminden bir kullanıcıyı tanıyabiliyor ve o kişinin hesabını sizlere işaret ediyor. Ayrıca uygulama da taranan kişi sizin arkadaşınız ise kişinin yüzünde “Siz arkadaşsınız” diyen bir açılır pencere çıkıyor. Uygulama birisini tanımlayamadığında, Anakart tarafından alınan başka bir ekran görüntüsüne göre “Tanınamıyor :(” iletisini görüntüledi. Ne dersiniz insanların birbirini fotoğraf üzerinde etiketlemesine gerek kalmıyor. Sistem zaten fotoğrafta kimlerin bulunduğunu buluyor. İşlerin kolaylaştığını düşünenler olacaktır.Bu tarz sistemlerin tehlikeli yönleri de oldukça fazla.

Facebook, uygulamanın kullanımdan kaldırıldığını ve uygulamanın amacının çalışanların teknolojileri dahili olarak test edebilmelerini sağlamak olduğunu ekledi. Şirketin uygulamayı halka açık olarak bırakma niyeti yoktu.

FACEBOOK’UN YÜZ TANIMA UYGULAMASININ EYLEMDE OLAN VE BİRİNİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE TANIMLAYAN DÜZELTİLMİŞ BİR EKRAN GÖRÜNTÜSÜ.