Google Meet, Microsoft Teams ve Webex düşündüğünüzden daha fazla kişisel veri topluyor

Google Meet

Tüketici Raporları, Google Meet, Microsoft Teams ve Webex’in gizlilik politikalarını analiz etti ve sizin sandığınızdan daha fazla veri topladıklarını keşfetti.

Açık olmak gerekirse: Tüketici Raporları , bu uygulamaların kullanımının güvenli olmadığını söylemez. Aslında, ayrı bir Mozilla raporu hemen hemen her büyük video konferans uygulamasının temel güvenlik standartlarını karşıladığını ortaya koymuştur. 

Ancak, bu hizmetlerin gizlilik politikalarını kabul ederek, Google ve Microsoft gibi şirketlere çok sayıda kişisel verilere erişim izni veriyorsunuz. Rapora göre, her üç şirket de bir aramanın ne kadar sürdüğü, aramaya kimlerin katıldığı ve katılan herkesin IP adresleri de dahil olmak üzere aramalarınızdan bilgi toplama hakkını saklı tutar.

Dünya video konferans araçlarına daha fazla bağımlı hale geldikçe, insanlar bu hizmetlerin güvenlik önlemlerini ve gizlilik politikalarını incelemeye başladı. Ve Nisan’da ortaya çıkan ve birçok Zoombombing ve diğer endişelere yol açan Zoom’daki güvenlik delikleri kadar endişe verici olmasa da , Microsoft, Google ve Cisco’nun toplayabileceği verilerin farkında olmaya devam ediyor.

Bahsedilen hiçbir şirket gerçekte ne tür verilerin toplandığı veya nasıl kullanıldığına dair özel ayrıntılara girmemektedir. Tüketici Raporları, burada toplanan verilerin, kullanıcılar ve kullanım alışkanlıkları üzerinde kişisel profiller oluşturmak veya hatta yüz tanıma sistemleri eğitimi gibi şeyler için potansiyel olarak videolar kullanmak için diğer kaynaklardan alınan bilgilerle birleştirilebileceğini belirtmektedir.

Her üç şirket de Tüketici Raporlarına, katılımcılar toplantıları kaydederek talep ettiklerinde video kayıtları veya konuşma metinleri oluşturduklarını ve kayıtların reklam için “doğrudan” kullanılmayacağına söz verdiler.