Twitter 1100’den fazla yanıltıcı korona virüs tweetini kaldırdı

Twitter 1100'den fazla yanıltıcı korona virüs tweetini kaldırdı

18 Mart’tan bu yana Twitter, kullanıcıların korona virüsün yayılmasını artırabilecek tweet’leri bildirmelerini istedi.

Twitter , şirketin yeni koronavirüsün yayılmasını artırabilecek içeriği engelleyen yeni bir rehber hazırladığı 18 Mart’tan bu yana 1.100’den fazla yanıltıcı ve potansiyel olarak zararlı tweet’i kaldırdığını duyurdu.

Sosyal ağ Çarşamba günü yaptığı açıklamada, otomatik sistemlerinin virüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan COVID-19 hakkındaki tartışmaları hedeflemek için spam veya manipülatif davranışlar kullanarak 1,5 milyondan fazla hesaba meydan okuduğunu söyledi .

Twitter ayrıca Başkan Donald Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani’den, coronavirüs hakkında yanlış bilgi yaydığı için bir tweet’i kaldırdı ve geçici olarak avukatın hesabını kilitledi. Tweetde Giuliani, “hidroksiklorokin’in COVID-19’u tedavi eden% 100 etkili bir orana sahip olduğu gösterildiğini iddia eden muhafazakar aktivist Charlie Kirk’ten alıntı yaptı. İlacın etkili olup olmadığını kanıtlamak için klinik çalışmalara hala ihtiyaç vardır, ancak ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’na göre, bunun bazı yararları olabileceğine dair anekdot raporları vardır.

New York Times , Mart ayının başlarında, koronavirüs bilgileri içeren düzinelerce video, fotoğraf ve yayının hala sosyal medyada yayınlandığını bildirdi.

Twitter’ın yeni rehberliği altında  , sosyal ağ, yerel ve küresel sağlık otoritelerinin tavsiyelerine karşı çıkan veya etkisiz veya zararlı tedavilerin kullanımını teşvik eden tweet’leri yasakladı. Twitter’ın kaldırdığı tweetlerin bazıları, “sosyal mesafe etkili değil” ve “nefesinizi 10 saniye boyunca tutabiliyorsanız, korona virüsünüz yok.”