Wifi Şifresi Nasıl Bulunur ?

Wifi Şifresi Nasıl Bulunur ?

İlk olarak: Yönlendiricinizin Varsayılan Parolasını Kontrol Edin

Yönlendiriciniz hala varsayılan kullanıcı adını ve şifreyi kullanıyorsa bulmak kolay olmalıdır. Modern Wi-Fi yönlendiriciler – ve birçok İnternet servis sağlayıcısı tarafından sunulan birleşik yönlendirici / modem üniteleri – varsayılan bir Wi-Fi ağ adı ve şifresi ile birlikte gelir. Her yönlendiricinin kendi varsayılan parolası vardır ve bu genellikle rasgele olur.

Varsayılan şifreyi bulmak için Kablosuz yönlendiricinizi bulun ve inceleyin. Üzerinde “SSID” (kablosuz ağ adı) ve parola içeren bir etiket görmelisiniz. Henüz varsayılan şifreyi değiştirmediyseniz, yönlendiriciye bağlanmak için bu şifreyi kullanabilirsiniz.

Yönlendiricinin üzerinde yazılı bir varsayılan şifre görmüyorsanız, daha fazla bilgi için yönlendiriciyle birlikte gelen belgelere bakmayı deneyin.

Windows’ta Geçerli Wi-Fi Ağının Parolasını Bulma

Windows dizüstü veya masaüstü bilgisayardan bir Wi-Fi ağına bağlandıysanız, Windows bu Wi-Fi ağının şifresini hatırlayacaktır. Wi-Fi şifresini şu anda o Wi-Fi ağına bağlı olan veya daha önce bağlı olan herhangi bir Windows bilgisayarda arayabilirsiniz.

Şu anda Windows’ta bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının şifresini aramak için Kontrol Panelinde Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne gideceğiz. Bunu yapmanın en hızlı yolu: Görev çubuğundaki Kablosuz Ağ simgesini sağ tıklayın ve “Ağ ve internet ayarları öğesini açın” ı tıklayın. Pencere göründüğünde, ekranı aşağı kaydırın ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ne tıklayın. 

Geçerli Wi-Fi bağlantısının adını tıklayın.

Görüntülenen Wi-Fi Durumu penceresinde “Kablosuz Özellikler” düğmesini tıklayın.

“Güvenlik” sekmesine tıklayın ve gizli şifreyi görüntülemek için “Karakterleri göster” onay kutusunu etkinleştirin.

Önceden Bağlandığınız Wi-Fi Ağları için Parola Bulma

Windows ayrıca daha önce bağlandığınız ağların Wi-Fi şifresini de saklar. Windows 7 ve önceki sürümlerde, bunları Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden bulabilirsiniz, ancak Windows 8 ve Windows 10’da komut istemini kullanmanız gerekir.

Windows 7 ve Önceki Sürümlerde Önceden bağlandığımız Wi-Fi Ağları için Parola Bulma

Başlamak için, Ağ ve Paylaşım Merkezi’nin sol menüsünde bulunan “Kablosuz ağları yönet” bağlantısını tıklayın.

Bağlandığınız önceki ağların bir listesini göreceksiniz. Ağın özelliklerini açmak için bir ağ adını çift tıklatın.

Ağ özellikleri penceresinde, Güvenlik sekmesine gidin ve “Ağ güvenlik anahtarı” alanındaki Wi-Fi şifresini görmek için “Karakterleri göster” in yanındaki kutuyu işaretleyin.

Windows 8 ve 10’da Önceden bağlandığımız Wi-Fi Ağları için Parola Bulma

Windows 10 ve 8.1’de, önceki bir ağın parolasını bulmak için komut istemini kullanmanız gerekir. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve hızlı bir şekilde açmak için “Komut İstemi” ni seçin.

Ardından aşağıdaki komutu yazın:

netsh wlan show profiles

Daha önce eriştiğiniz Kablosuz ağların bir listesini alırsınız.

Profillerden birinin parolasını bulmak için profilename yerine hangi wifinin şifresini öğrenmek istiyorsanız onun ismini yazmalısınız.

netsh wlan show profile name=profilename key=clear

Örneğin;

netsh wlan show profile name=DC203 key=clear

Bu Wi-Fi ağının Wi-Fi şifresini bulmak için “Key Content(Anahtar İçerik)” satırına bakın.