Zoom Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Zoom Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Zoom, birden fazla katılımcıyla görüntülü sohbet etmenize ve hatta 40 dakika süren maksimum 1000 katılımcıyla video konferans düzenlemenize olanak tanıyan bir uygulamadır. Bu uygulamayı bilgisayarınıza, tabletinize ve elbette telefonunuza indirebilirsiniz. Ayrıca, hem Android hem de IOS kullanıcıları için kullanılabilir. Bu makalede, size Zoom’un ekran paylaşımı özelliğini ve nasıl çalıştığını göstereceğiz.

Ekran paylaşımı nedir?

Ekranınızı eş zamanlı olarak katılımcılara göstermenize ekran paylaşımı diyebiliriz. Ekranınızı Zoom üzerinde paylaşmak çok kolay bir işlemdir. Bir oyuncu olduğunuzu düşünürsek oyununuzu katılımcılara izletmek isteyebilirsiniz veya öğrencilerinize ders anlatırken ders notlarınızı görüntülü bir şekilde bilgisayarınızın ekranını paylaşarak gösterebilirsiniz.Bu yüzden ekran paylaşımı harika bir olaydır.

Ekranımı başkalarıyla nasıl paylaşabilirim?

  • Telefonunuzda Zoom uygulamasını açtığınızda dört farklı seçenek görebilirsiniz.”New Meeting”(Yeni Toplantı) ,”Join”(Katıl),”Schedule”(Zamanlama) ve son olarak aradığımız “Share Screen”(Ekran Paylaşımı) seçeneği.
  • Bir sohbet odasına katılıyorsanız, Giriş sayfasındaki “Screen Share”(Ekranı Paylaş) düğmesine tıkladığınızda toplantı kimliğini ve şifresini yazmanız istenir. Katılmak istediğiniz toplantının kimliğine ve parolasına sahip değilseniz, toplantı sahibine sorun.
  • Bir sonraki adım, kullandığınız cihaza göre değişir. Bilgisayarınızdaki bir görüşmeye katılıyorsanız, masaüstünüzde veya belki bir PowerPoint sunumunda veya başka bir şeyle ne paylaşmak istediğinizi soran yeni bir pencere alacaksınız. İstediğiniz seçeneği belirleyin ve “Share”(Paylaş) düğmesine tıklayın.

Ancak telefonunuzdan bir toplantıya katılıyorsanız, henüz ekranınızı paylaşmadığınızı söyleyen yeni bir pencere alacaksınız. Bir sonraki ekranın otomatik olarak yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Yüklendiğinde, bir toplantıya katılmadan önce mikrofonunuzu kapatabileceksiniz ve artık tüm telefonunuzun ekranını aramanın diğer katılımcılarıyla paylaşacağınızı belirten bir bildirim göreceksiniz. Katılmak için “Start Broadcast”(Yayını Başlat) düğmesine tıklayın.

Not: Şu andan itibaren telefonunuzda ne yaparsanız yapın aramanın diğer katılımcıları da görebilecek. Yayınlamadan önce, Rahatsız Etmeyin modunu açmak daha akıllıdır, böylece bildirimler zaman zaman ekranınızda görünmez.

Zaten bir görüşmedeyseniz:

Bu süreç daha önce açıkladığımızdan çok daha kolay.

  • Adımlar telefonlar ve bilgisayarlar için farklı olacak, ancak her ikisini de açıklayacağız.
  • Bilgisayarınızda arama yaparken, alt menünün görünmesi için imlecinizi aramaya getirin. Screen Share(Ekranı Paylaş) düğmesi, menünün tam ortasında bir yerde olmalıdır. Ve telefonunuzda toplantıdayken aynı yerde. Bu düğmeye dokunun. Bilgisayarınız veya telefonunuz size ekranınızın hangi bölümlerini başkalarıyla paylaşmak istediğinizi soracaktır ve telefonunuzdaysanız, bu düğmeyi tıkladığınızda yeni bir pencere görünecektir. Yine başkalarıyla ne paylaşmak istediğiniz sorulur, “Screen”(Ekran) bölümüne tıklayın, yeni bir sekme açılır ve orada “Start Broadcast”(Yayını Başlat)’a tıklayın.İşiniz bitti!

Kardeşim ben görmeden anlamam diyenler varsa buyrun efendim 🙂