Zoom toplantısı nasıl kaydedilir

Zoom toplantısı nasıl kaydedilir

Korona virüs nedeniyle sabit bir ofiste çalışmak yerine uzakta çalışmak daha yaygın hale geldi. İşletme maliyetlerini azaltmak için giderek daha fazla çalışanın evden veya ayrı bir ofisten çalışmasına izin verilmektedir. Bu nedenle, Zoom gibi video konferans platformları, son birkaç yılda kullanıcı sayısında bir artış gördü.

Video konferansın avantajlarından biri tüm toplantının video kaydını alabiliriz. Bu makalede, size Zoom toplantısını kaydetme adımlarını göstereceğiz.

Bölüm 1: Tüm video görüşmesi katılımcılarının kayıt yapmasına izin verme

Varsayılan olarak Zoom, toplantıları yalnızca toplantı sahibinin toplantıya kaydetmesine izin verecek şekilde ayarlar. Ancak, çağrının tüm üyelerinin toplantıyı kaydedebilmeleri daha doğru olur, böylece hepsi doğru bilgilere sahip olur.

 1. Ana bilgisayar olarak, Zoom’a giriş yapın.
 2. Giriş yaptıktan sonra Account(Hesabım)’a gidin. Pencerenizin sağ üst köşesinde bulunmalıdır.
 3. Personal Settings(Kişisel ayarlar) altında, sol paneldeki Recordings(Kayıtlar)’ı tıklayın.
 4. Size iki sekme sunulacaktır: Cloud Recording(Bulut Kaydı) ve Local Recording(Yerel Kayıt). Her iki sekmede de sağ üst taraftaki Settings(Ayarlar)’ı tıklayın. Kayıt ayarları için sayfaya yönlendirileceksiniz.
 5. Katılımcıların toplantıyı yerel olarak ve bulutta kaydetmesine izin veren onay kutularını tıklayın.

Bölüm 2: Yakınlaştırma toplantısını kaydetme

Kayda başlamadan önce, kayıt işlevinin etkinleştirildiğinden emin olmak için hesap ayarlarınızı kontrol etmek iyi bir fikirdir.

1.Çözüm: Yerel kayıt için bir masaüstü kullanma

 1. Zoom web portalında oturum açın .
 2. Masaüstünüzü kullanarak bir Zoom toplantısına katılın. Arama yüklendikten sonra Record (Kaydet) düğmesine tıklayın. Ekranınızın altında bulunur. Ekranınızın altında simge sırasını göremiyorsanız, imlecinizi yavaşça hareket ettirin. Kayıt düğmesi yoksa toplantı sahibi katılımcıların videoyu kaydetmesine izin vermemiş demektir.
 3. Recording(Kayıt) düğmesine tıklayın. Bir liste görüntülenirse, Bu Record on this Computer(Bilgisayara Kaydet)’i seçin.
 4. Toplantı sahibi olarak, Participants(Katılımcılar)’ı tıklayarak kimlerin kayıt yaptığını görebilirsiniz.
 5. Kaydı bitirmek için stop(durdur) düğmesine tıklayın. Kare simgeli bir düğmedir. Kaydı duraklatmak isterseniz, iki dikey çizgi bulunan düğmeye tıklayın.
 6. Kayıt, Dosya Gezgini’ne mp4 biçiminde kaydedilir.

Çözüm 2: Mobil aygıt kullanma

Yerel kayıt, mobil cihazlardaki kullanıcılar tarafından kullanılamaz. Yalnızca bulut kaydı mobil cihazları kullanarak kaydı destekleyecektir. Ancak, bulut kaydını kullanabilmek için ücretli bir aboneliğine ihtiyacınız var.

 1. Mobil cihazınızda Zoom uygulamasını başlatın. Toplantınıza meslektaşlarınız ve müşterilerinizle katılın.
 2. Sağ alt köşede, üç noktalı bir simgeyle temsil edilen bir Other(Diğer) seçeneği vardır. Bu işleve tıklayın.
 3. Menü göründüğünde, kayıt işlevini seçin. İOS cihazlarda buna Record to the cloud(buluta kaydedin) denir. Android cihazlarda şu şekilde etiketlenir: Record(Kaydet).
 4. Kayıt başlayacaktır. 
 5. Ekranınızın altında, kaydı duraklatmayı veya durdurmayı seçebileceğiniz bir pencere görünür.
 6. Kayda Zoom web sitesinden erişebilirsiniz.