Arjantin 503 milyon dolar faiz ödemek için son tarihi kaçırdı

Arjantin Temerrütleri Yine - 503 milyon dolar faiz ödemek için son tarihi kaçırdı

Arjantin yine – 503 milyon dolar faiz ödemek için son tarihi kaçırdı.

Arjantin, ABD’de ihraç edilen dolar tahvili için 503 milyon dolar faiz ödemek için son tarihi kaçırdıktan sonra bu yüzyılda ikinci kez temerrüde düştü. Hükümet, 66 milyar dolardan fazla uluslararası borcu yeniden yapılandırmaya çalışıyor.

Arjantin Ekonomi Bakanı Martín Guzmán, son tarihi bir kez daha 2 Haziran’a erteledi. Yeni faiz oranlarını uzlaştırma ve geri ödeme zaman çizelgesini üç yıllık bir süreye genişletme planını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody’s Investors Service, Arjantin’in sanal temerrütünün ülkenin şu anda CA’da derecelendirilmesini etkileyeceğini belirtti . Firma ayrıca, borç yeniden yapılandırmasının korkunç süreçler içerebileceğinden endişe duyduğunu ve bunun uzun bir çekim olduğunu belirtti.

Arjantin ekonomisi onlarca yıldır bataklığa sıkışmış durumda. Ülkenin enflasyon oranı, 2019’da% 53,55 olarak bildirildiği için oldukça endişe vericidir. Ekonomik ve parasal istikrarsızlık, halkının Bitcoin gibi alternatif kaynaklara yönelmesine neden olurken, Arjantin’in kripto para birimlerinde en yüksek OTC hacmi işlemlerinden birine sahip olduğu bildirildi .

Bununla birlikte, ülkenin dijital bir çözüm aradığına ve şiddetli hiperenflasyonla mücadele etmek için petrol destekli bir ulusal kripto para birimi olan Petro’nun çıkarılmasında Maduro’nun ayak izlerini takip ettiğine dair net bir işaret yok.