Perşembe, Ocak 21, 2021
Ana Sayfa Kripto Para Çin ve İngiltere'nin Planlanan Dijital Para Birimlerinde Çok Az Ortak Var

Çin ve İngiltere’nin Planlanan Dijital Para Birimlerinde Çok Az Ortak Var

Büyük merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projeleri hızla geliştikçe, tüm dijital paraların aynı şekilde görünmeyeceği, hatta aynı şekilde işlev görmeyeceği anlaşılmaktadır. Çinli finansal medya grubu InterChain Pulse tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz , en görünür olan iki projenin – İngiltere Bankası (BoE) ve Çin Halk Bankası’nın (PBoC) – benzerlerinden daha farklı olabileceğini ortaya koyuyor.

InterChain Pulse , BoE’nin bu ayın başlarında yayınlanan ve finans kurumunun sterlin cinsinden bir CBDC ihraç etmenin artılarını ve eksilerini ciddi şekilde tarttığı tartışma belgesine atıfta bulundu .

InterChain, bankanın raporunda yer alan hükümleri PBoC hükümleriyle karşılaştırdı ve ikisinin tasarımlarında önemli farklılıklar olduğu sonucuna vardı. 

Merkez bankasının CBDC’yi düzenleyen otorite olacağı Çin’in aksine, İngiltere CBDC’nin ihraç edilmesini parlamentoya atadı. Dahası, Çin ulusal para birimi yuan’ın dijitalleştirilmesi üzerinde çalışırken, İngiltere rekabetçi bir ödeme sistemi oluşturmayı planlıyor. PBoC dijital para birimi ile karşılaştırıldığında, bir diğer önemli fark işlemleri sağlamak için akıllı sözleşmelerin uygulanmasıdır. Çin merkez bankasının dijital para birimi şu anda bu tür işlemleri desteklemiyor.

InterChain Pulse, iki proje arasında bazı benzerlikler olduğunu belirtti; en dikkat çekeni, her ikisinin de dağıtılmış defter teknolojisine dayanmayacağıdır. Her ikisi de işlemler için kullanılacağı için, BoE ve PBoC çok yüksek bir işlem sıklığını desteklemeye odaklanan ağlar geliştirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar