Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Kripto Para Piyasa Büyük Fiyat Hareketini Beklerken Bitcoin Hareketi 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Piyasa Büyük Fiyat Hareketini Beklerken Bitcoin Hareketi 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Bitcoin piyasası hareketi üç ayın en düşük seviyesine ulaştı – her iki tarafta da büyük bir hamleye yol açabilecek bir fiyat baskısı işaretledi. 

Bitcoin’in Bollinger bantları arasındaki yayılma – oynaklık göstergeleri 20 günlük hareketli fiyat ortalamasının üstüne ve altına 2 standart sapma getirdi – Pazartesi günü 895 $ ‘a düştü. Bitstamp verilerine göre, 6 Ocak’tan bu yana spread’in 636 $ olduğu en düşük seviye. 

Bitcoin, son iki haftanın daha iyi bir bölümünü, Perşembe gününden bu yana 6.450-7.450 dolar aralığında işlem yaparak, 7.000- 7.300 dolar arasında daraldı. 

Bollinger Bantlarının sıkılması, yaklaşmakta olan büyük bir hareketin gelişmiş bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Swissquote dijital varlıklarının başkanı Chris Thomas, “Sıkıldığında, uzun bir süredir sürekli olarak daha dar bir aralıkta ticaret yapıyoruz ve çok yakında bir kopuş görmeliyiz” dedi.

Görüldüğü gibi, Bitcoin’in fiyat oynaklığı Ekim 2019 ve Ocak 2020’deki önceki sıkı aralıkların ardından patladı. 

Diğer oynaklık göstergeleri de son birkaç haftada keskin bir düşüş yaşadı. Örneğin, bantlar arasındaki boşluğun 20 günlük hareketli ortalamaya bölünmesiyle hesaplanan Bollinger bant genişliği, Mart ayının ilk üç haftasında 0.11’den 0.90’a (yüksek dalgalanma) yükselen pres zamanında 0.13’te görülür.

Tarihsel olarak, 0.10’un altındaki bir okuma, fiyat konsolidasyonu veya düşük oynaklık ortamının bir sonu olmuştur. Dolayısıyla, metrik şu anda 0.13 ile, birkaç gün daha açık yönlü önyargı olmadan bitcoin ticaretini görebiliriz.

Bu arada, kripto türevleri şirketi Skew tarafından sağlanan verilere göre, bir aylık zımni volatilite ortalama yüzde 77 seviyesinin altında kaldığından, bitcoin opsiyon piyasasındaki oynaklık durumu normalleşiyor gibi görünüyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar