2020 Apple cihazlardan ne bekliyoruz? – iPhone 12 söylentileri

2020 Apple cihazlardan ne bekliyoruz? - iPhone 12 söylentileri

Yaklaşan iPhone 12, 12 Pro ve 12 Max – Apple’ın telefonların adlarını onaylamadığını gösterebilir, ancak şimdilik bununla devam edeceğiz.

Bu, iPhone 12’nin bilinmeyen sulara yelken açmasıyla anlaşılabilir. Çin’deki tedarikçiler, salgın nedeniyle zaten kapandı veya sınırlı kapasitede çalışıyorlar.

iPhone 12’nin çıkış tarihi Ekim ayında olabilir

Bunun nedeni koronavirüs pandemisi, imalat ve tüketici talepleri üzerindeki benzeri görülmemiş etkidir. Raporlar, Apple’ın iPhone’un olağan lansmanından yaklaşık bir ay sonra telefonu duyurmak için Ekim ayına kadar bekleyebileceğini tahmin etti.

iPhone 12 fiyatı iPhone 11’den daha ucuz olabilir

İPhone 11 geçen yıl piyasaya sürüldüğünde, temel modelinin 699 dolara mal olduğunu ve 2018’in iPhone XR’sinden 50 $ daha ucuz olduğuna şaşırdık. Bu eğilim devam edebilir, bir teknoloji analisti Apple’ın iPhone 12’yi 649 $ ‘a iPhone 12 Pro’yu 999 $’ a ve iPhone 12 Pro Max’i 1.099 $’a fiyatlandıracağını bildirdi.

iPhone 12 tasarımı: iPhone 11’e benzer (veya değil)

Her iki yılda bir Apple, görünüşünü yenilemek için iPhone’unda, alıcıların zevkine kadar önemli kozmetik değişiklikler yapar. Ancak iPhone 12’nin iPhone 11’e benzeyeceğini bildirildi. Maalesef tek olası fark, iPhone 12’nin kenarlarının hafifçe eğilmesidir.

Öte yandan, Apple’ın iPhone’un tasarımını düz kenarlarla (yeni iPad’lere benzer şekilde) tamamen yenileyeceği düşünülüyor. 

iPhone 12 Pro’nun söylenti renkleri koyu mavi

Geçen yıl Apple, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’te gece yarısı yeşil renklerini tanıttı. Bu yıl, XDA Developer’a göre Apple’ın iPhone 12 Pro’da başka bir yeni lacivert rengi lansmanı olasılığı olabilir.

iphone-12-pro-lacivert

iPhone 12’nin olası özellikleri ve ekran boyutları

Yaklaşan iPhone’lar hakkında daha kalıcı söylentilerden biri, Apple’ın yeni ekran boyutları sunabileceğidir. İPhone 12’lerden biri 5,4 inç ekrana sahip olabilir (mevcut iPhone’ların yeni iPhone SE’si, 4.7 inç ölçen en küçük ekrana sahip). Ve iPhone 2020 Pro Max 6,7 inç’e kadar çıkabiliyordu (referans olarak, iPhone 11 Pro Max’in 6,5 inçlik bir ekranı var). 

Ayrıca iPhone 12’nin ekranının 120Hz yenileme hızına sahip olacağı ve belki de iPhone 12 Pro’nun şu anda iPad Pro’da bulunan bir ProMotion ekranına sahip olabileceği yönünde spekülasyonlar var. Çoğu telefon saniyede 60 kare veya 60Hz’de yenilenir, ancak Galaxy S20 ve OnePlus 8 Pro gibi diğer telefonlar 120Hz’te yenilenir. Daha yüksek bir yenileme hızıyla, telefon web sayfaları ve uygulamalar gibi şeyler arasında gezinirken daha hızlı ve daha yumuşak hisseder.  

İPhone 12'nin neye benzeyebileceğinin bir görüntüsü.
İPhone 12’nin neye benzeyebileceğinin bir görüntüsü.  

iPhone 12’nin 5G bağlantısı?

Bazı söylentiler, Apple’ın bu yıl 5G bağlantısı içereceğini öngörüyor. Daha spesifik olarak, Apple analisti Ming-chi Kuo şirketin üç 5G telefonu açmasını bekliyor. Fast Company, Apple’ın kendi özel 5G antenlerini kullanabileceğini bildirdi.

Şirketin 2019’da eğilime atlamamasının birkaç nedeni var. Birincisi, Apple genellikle mobil trendlerde ilk değil, bunun yerine yeni bir teknolojiyi taahhüt etmeden önce mükemmelleştirmeyi tercih ediyor. Örneğin, bu ağlar yeni başlatıldığında 3G ve 4G LTE bağlantısı olan telefonlar yapma konusunda rakiplerinin arkasındaydı. 

iPhone 12’nin kamerasında 3D derinlik algılaması olabilir

iPhone X’ten bu yana, yeni iPhone’larda 3D derinlik algılama özelliğine sahip ön kameralar var. Face ID olarak bilinen bu özellik, telefonunuzun kilidini açmak ve dijital ödemeleri yetkilendirmek için yüzünüzü tarar. Apple’ın bir çentik alabileceği ve aynı sistemi arka kameralara tanıtabileceği söylendi.

iPhone 12, EarPods ile gelmeyebilir

Daha hoş olmayan söylentilerden birinde, analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın kablolu EarPod kulaklıklarını iPhone 12 kutusuna dahil edemeyeceğini bildirdi. Bu, kullanıcıların şirketin kablosuz AirPod’larını satın almasını sağlamak için bir hareket olacaktır. Apple, 2012’deki iPhone 5 sürümünden bu yana EarPod kulaklıkları dahil ettiğinden, bu dikkate değer bir değişiklik olacaktır. AirPod ve AirPod Pro kulaklıkları şu anda sırasıyla 159 $ ve 249 $ olarak fiyatlandırılıyor. 

Analist, Apple’ın AR gözlüklerinin en az 2022’ye kadar çıkarılmayacağını söylüyor

Söylentilere sahip gözlüklerin daha önce bu yıl çıkması bekleniyordu. Apple CEO’su Tim Cook, şirketin AR’de büyük bir geleceğe hazırlandığını belirtti.

elma olay 091019-tim-cook-logo-00476

Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun yatırımcılara yaptığı bir notta, Apple’ın AR kulaklık pazarına uzun süredir söylentilerinin en erken 2022’ye kadar olmayacağını söyledi.

Kulaklıklı mikrofon setinin, gerçek dünyadaki bilgisayar görüntülerini kaplayan AR teknolojisini ve beyninizi bir bilgisayar programına aktarıldığınıza inanmaya iten VR’yi kullanması bekleniyor. Apple’ın kulaklıklara geçişi, ilgili HoloLens ve Oculus cihazlarının pazar liderleri arasında kabul edilen Microsoft ve Facebook ile daha derin bir rekabete sokacaktı.

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin AR için büyük bir geleceğe hazırlandığını belirterek, bunun iPhone kadar potansiyel olarak önemli bir teknoloji olduğunu söyledi.