Akıllı telefon üretiminde rekor düşüş yaşanabilir

Akıllı telefon üretiminden düşüş

Akıllı telefon endüstrisi, COVID-19 salgını nedeniyle Şubat ayından bu yana çok acı çekiyor. Durum yavaş yavaş iyileşmeye başlıyor, ancak  TrendForce hala bu çeyrekte üretim çıktısında büyük bir düşüş öngörüyor.

Kayıttaki en büyük üretim düşüşü

TrendForce tarafından yapılan araştırmalar , küresel akıllı telefon üretiminin 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllık% 10 düşüşle 280 milyon adede düştüğünü gösteriyor. Bu sayı, beş yılın en düşük seviyesi ve Çin’deki ciddi tedarik zinciri kesintilerine atfedilebilir. Yeni veriler pandemi kontrol altında olan ve işçilerin ülke genelindeki üretim ve montaj hatlarındaki konumlarını sürdürmelerine izin veren Çin sayesinde iyileşen bir durumu ortaya koyuyor. Mevcut çeyrekte üretimin ilk çeyreğe göre bir miktar artarak 287 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor. Ne yazık ki, bu rakam yıllık% 16.5’lik büyük bir düşüşü temsil ediyor.

Bu, belirli bir çeyrek için rekordaki en büyük düşüş. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, TrendForce şimdi 2019’dan% 11,3 düşüşle yıllık toplam akıllı telefon üretim hacmi 1,24 milyar adet olarak tahmin ediliyor.

Samsung bu çeyrekte çok acı çekecek

Bireysel üreticilerle ilgili olarak, pazar araştırma şirketi bazı büyük akıllı telefon markalarının daha düşük akıllı telefon üretim çıktısı rapor etmesini beklemektedir. Pazar lideri Samsung, önümüzdeki aylarda ciddi şekilde etkilenebilir.
Güney Koreli dev, Çin’in akıllı telefon pazarının sadece% 1-2’sini elinde tuttuğu ve cihazlarının çoğunu Hindistan ve Vietnam’da ürettiği için ilk çeyrekte nispeten sınırlı bir etki yaptı. Ne yazık ki, ikinci çeyrek çok daha kötü olabilir. 

Samsung
Samsung

Hindistan’daki montaj hatları Mart ayının sonundan bu yana askıya alındı ​​ve ABD ve Avrupa’daki talep çöktü. TrendForce, Samsung’un ikinci çeyrekte üretiminin bir önceki çeyreğe göre% 10,7 düşerek 58,3 milyon adede ulaşacağını tahmin ediyor.

Huawei için mucizeler devam ediyor

Huawei, ilk çeyrekte akıllı telefon üretimi açısından neredeyse hiçbir etki yaratmadı, çünkü Ay Yeni Yılı tatilinden kısa bir süre sonra çalışmaya devam etmeyi başardı ve Çin’de sürekli talep gördü. 

Huawei
Huawei

İlk çeyrekte üretim 46 milyon adede ulaştı ve eğer Çin ekonomisi iyileşmeye devam ederse ve Huawei Avrupa’daki satışları beklendiği gibi sürdürmeyi başarırsa, bu sayı ikinci çeyrekte 48 milyon adede yükselebilir.

Şirket, 5G akıllı telefonlara yoğun bir şekilde bahis yapıyor, ancak 2020’nin ilk yarısında Huawei’nin akıllı telefon çıkışının yarısından fazlasını oluşturması gereken 4G serisini itmeye devam ediyor. 

Yeni iPhone SE, Apple’ın kurtarıcısı 

Son çeyrekte iPhone, yıllık% 8.7 düşüşle 37.9 milyon adet iPhone üretimi ile Apple’ı izledi. Talebi iPhone 11 ile diğer prim modelleri son haftalarda azalmıştır fakat TrendForce üretim seviyeleri değişmeden kalmasını bekliyor.

iPhone
iPhone

Bu öncelikle dünya çapında tüketiciler tarafından iyi karşılanan yeni piyasaya sürülen iPhone SE’ye ait. Apple’ın 2020 yılının ikinci yarısında üretim hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı belirsizliğini koruyor.

TrendForce daha önce yıl için 200 milyon adet tahmin ediyordu ve Apple hala Ekim / Kasım aylarında dört 5G iPhone piyasaya sürmeyi planlasa da, şirket COVID-19’un talebi ciddi şekilde etkileyebileceğini ve şirketi üretimini azaltmaya zorlayabileceğine inanıyor.

Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun çıktıları düşecek

Xiaomi, Oppo ve Vivo’ya gelince , TrendForce bu çeyrekte oldukça büyük üretim düşüşleri öngörüyor.

Xiaomi
Xiaomi

Xiaomi’nin akıllı telefon satışlarının yaklaşık% 70’i denizaşırı pazarlardan geliyor ve talep eksikliğinin şirketi üretimi 27,5 milyon adede indirmeye zorlayacağı bildiriliyor. Bu% 10.7’lik bir düşüş anlamına gelir.
Öte yandan Oppo ve Vivo’nun sırasıyla 30 milyon ve 24,5 milyon adet üretmesi bekleniyor. Bu, her iki markanın da% 14 civarında bir düşüş yaşayacağı anlamına geliyor.