Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Mobil Apple Apple, Huawei, Samsung düşüşte, Xiaomi yükselişte

Apple, Huawei, Samsung düşüşte, Xiaomi yükselişte

Küresel akıllı telefon pazarı, ilk çeyrekte% 13 düştü ve altı yıl içinde ilk kez 300 milyon ünitenin altına düştü. CounterPoint Research, bunu 2019’un sonlarında görülen iyileşme işaretlerini bozan ve Çin’deki talebi ciddi şekilde etkileyen COVID-19 salgınıyla ilişkilendiriyor.

Samsung, 2020’nin başında ağır bir şekilde acı çekti 

Samsung, Nokia’dan bir numaralı unvanı devraldıktan sonra sekiz yıl boyunca küresel akıllı telefon pazarına liderlik etmeye devam etti. Ocak ve Mart 2020 arasında, Güney Koreli dev 51 milyon cihaz sevk etti ve pazarın% 20’sini oluşturdu. Bu rakamlar kesinlikle etkileyicidir, ancak Samsung’un 71 milyon akıllı telefon satışı ve% 21 pazar payı bildirdiği yıl önceki çeyreğe göre% 18’lik dik bir düşüşü temsil ediyor. Counterpoint tarafından belirtilmese de , düşüşün kısmen Galaxy S20 serisi lansmanı ile ilgili olduğuna inanılıyor. Yeni amiral gemileri, yüksek fiyatları nedeniyle zayıf bir şekilde karşılandı ve pandeminin etkisinden daha fazla acı çekti.

Samsung
Samsung

Counterpoint ayrıca bu yıl düşük uçlu akıllı telefon segmentinin pandemiden en çok etkileneceğine inanıyor. Samsung, satış hacminde, bu düşüşte rol oynayan bir başka faktör olan bu pazara büyük ölçüde güveniyor.

Huawei ikinci sırada yer aldı

Çeyrek boyunca Çin’deki şiddetli kafa rüzgarlarına ve COVID-19 salgını ve devam eden ABD ticaret yasağı nedeniyle uluslararası satışlar üzerindeki etkiye rağmen, Huawei çeyreği Samsung’un arkasında ikinci sırada tamamlamayı başardı.

Şirket, Çin’deki beklenmedik artış sayesinde bu çeyrekte 49 milyon akıllı telefon gönderdi – bölgedeki büyümeyi raporlayan tek büyük üretici – uluslararası satışların düşüşünü hafifçe dengeledi.

Maalesef satışlar, sektör ortalamasının biraz üzerinde, geçen yıla göre% 17,1 azaldı. Parlak tarafı, pazar payının% 17’de sabit kalması.

Huawei
Huawei

Huawei için akıllı telefon gönderimlerinin yarısından fazlası Çin’den geliyor ve şirketin bölgede ilerlemeye devam etmesi bekleniyor olsa da, Avrupa’daki talebin ve yeni Huawei ürünlerine olan ilginin azalması nedeniyle ikinci çeyrekte daha büyük bir düşüş bekleniyor.

Apple çeyrek boyunca şaşırtıcı derecede iyi performans gösterdi

Apple, Çin’de son derece güçlü bir Ocak ve pandemi Mart ayı sonunda Avrupa ve ABD genelinde talebi etkilemeye kadar başka yerlerde yüksek satışlar nedeniyle çeyrek boyunca nispeten iyi performans gösterdi. 
Tim Cook liderliğindeki şirketin, üç ay boyunca 40 milyon iPhone birimi gönderdiğini ve on iki ay önce taşıdığı 42 milyon birimden% 5 düştüğünü bildirdi. Apple’ın dün teyit ettiği gibi, iPhone gelirleri aynı dönemde % 7 düştü.

Apple
Apple

Küçük satış düşüşü, bu çeyrekte aslında pazar payında% 12’den% 14’e yükseldi. iPhone SE‘ye olan talep güçlü olursa ve Huawei ikinci çeyrekte büyük bir düşüş yaşarsa, Apple yakında iki numaralı unvanını kazanma mesafesine yaklaşabilir.

Xiaomi ve Realme olayları öne çıkardı

Ardından dördüncü ve yedinci sırada, bugünkü raporun öne çıkanları Xiaomi ve Realme geliyordu. Her iki üretici de Hindistan’daki güçlü performans sayesinde küresel salgına rağmen büyüme bildirdi. 
Xiaomi yıllık% 7 artışla 29,7 milyon akıllı telefon sevkiyatı ve% 10 pazar payı elde etti. Öte yandan Realme,% 157’lik patlayıcı büyüme ile 7.2 milyon adetlik sevkiyat ve% 2’lik pazar payı sağladı. 

Xiaomi
Xiaomi

Xiaomi ve Realme arasındaki boşlukları doldurmak Oppo ve Vivo‘ydu. Bu şirketler% 12 düşüşle 22.3 milyon ve% 9.6 düşüşle 21.6 milyon satış yaptı. Her biri akıllı telefonların her ikisi de küresel pazarın% 8’ini oluşturdu. 

Motorola ve LG yakında ilk 10’a girebilir

Listeyi tamamlayanlar sırasıyla Lenovo’ya ait Motorola ve LG‘dir. İlki 6 milyon adet sevk etti ve bir yıl önce 9,5 milyon ve% 3 olan küresel akıllı telefon pazarının% 2’sini oluştururken, ikincisi 5 milyon cihaz sattı ve ilk çeyrekte 6,5 milyon adetten% 2 pazar payı elde etti 2019.
Durumları düzelmedikçe, her iki üretici de yakında ilk 10’dan düşebilir ve Sony ve HTC gibi ‘diğerleri’ kategorisine düşebilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar