Apple, iOS 13.5’i ne zaman halka sunacak?

Apple bu hafta geliştiricilere ve herkese açık beta kullanıcılarına iOS 13.5 beta 3’ü yayınladı . Güncelleme üç önemli değişiklik içeriyor, ancak güncelleme herkese ne zaman yayınlanacak? Ayrıntılar için okumaya devam edin.

İsmi iOS 13.4.5’ten neden değişti?

Apple, iOS 13.4.5’in iki geliştirici betalarını yayınladı, ancak daha sonra bu haftaki geliştiricilere ve herkese açık beta kullanıcılarına iOS 13.5’e atladı. Bunun nedeni, Apple’ın iOS SDK’nın bildirim API’sını içeren yeni bir sürümünü de yayınlamasıdır.

Yeni bir SDK kullanan herhangi bir iOS revizyonunda küçük sürüm numarası değiştirilmelidir, bu nedenle iOS 13.4.5’ten iOS 13.5’e atladı.

İOS 13.5’teki yenilikler

iOS 13.5, devam eden korona virüs pandemisine yanıt olarak açıkça ortaya çıkan üç birincil değişiklik içeriyor.

En önemlisi, iOS 13.5 Apple ve Google tarafından COVID-19 kişi takibi için geliştirilen maruz kalma bildirimi API’sının temelini atıyor . Ayarlar uygulamasında özelliğin nasıl çalıştığını açıklayan yeni bir geçiş var :

iPhone, rastgele kimliklerinizi yakındaki cihazlarla güvenli bir şekilde paylaşmak ve kimliklerini toplamak için Bluetooth kullanıyor. Bu, bir uygulamanın COVID-19’a maruz kalmış olmanız durumunda sizi bilgilendirmesini sağlar. Rastgele kimlikler 14 gün sonra silinir. Yetkilendirdiğiniz uygulamalar COVID-19’a maruz kalırsanız sizi uyarabilir. Ayrıca COVID-19 teşhisini anonim olarak paylaşmayı da seçebilirsiniz.

iOS 13.5’in kendisi kişi izlemesi yapmaz . Bunun yerine, halk sağlığı otoritesi geliştiricilerinin maruziyet bildirimlerini yönetebilecek kendi uygulamalarını oluşturmaları için bir çerçeve oluşturur. Apple, geri bildirim toplamak için halk sağlığı yetkilisi geliştiricilerine bir bildirim API’sı beta sürümü ekledi.

İkincisi, iOS 13.5, maske takıyorsanız iPhone’unuzun kilidini açmayı çok daha kolay hale getirir . Bu değişiklikle Face ID, maske takıp takmadığınızı tespit edebilir ve varsa doğrudan şifre ekranına atlayabilir. Bu değişiklik süreci önemli ölçüde kolaylaştırır ve koronavirüs pandemisi nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyada maskeler ve yüz kaplamaları giyen daha fazla kişiye açıkça yanıt verir.

Son olarak, iOS 13.5 ayrıca Group FaceTime’da bir değişiklik getiriyor . Group FaceTime’ın “özelliklerinden” biri, FaceTime uygulamasının konuşmakta olan kişinin video penceresini otomatik olarak büyütmesidir. Bu, büyük grup konuşmalarında ezici ve takip edilmesi zor olabilir. iOS 13.5, öne çıkan özelliği devre dışı bırakmak için yeni bir ayar ekler.

Bunu nasıl yöneteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Ayarları aç.
  • Aşağı kaydırın ve FaceTime ayarlarına gidin.
  • Aşağı kaydırın ve “Otomatik Tanınma” etiketli bölümü bulun.
  • “Konuşma” için değiştirme anahtarını devre dışı bırakın.
İOS 13.5 ne zaman çıkacak?

Halk sağlığı yetkilileri için bildirim API’sine ek olarak, iOS 13.5 şu anda iPhone sahipleri için önemli bir sürümdür. Apple, Mayıs ayı ortasında bildirim API’sını yayınlamayı umduğunu söyledi.

Apple, herkese herkese açık olarak yayınlanmadan önce iOS 13.5’in en az bir beta sürümünü daha yayınlayacak. Ardından, beta testi plana göre yapılırsa, iOS 13.5’in Mayıs ayı ortasında bildirim API’sı ile birlikte yayınlanmasını bekliyoruz.

Kişi izleme çerçevesi, Grup FaceTime değişiklikleri ve Face ID kullanılabilirlik iyileştirmeleri ile iOS 13.5’in herkes için çok yararlı bir güncelleme olması muhtemeldir. Başka bir değişiklik fark ettiniz mi? Yorumlarda bize bildirin!

Yorumlar

POPÜLER HABERLER