Apple, Mart ayında virüs krizinden sonra 2,5 milyon iPhone’u Çin’e gönderdi

Apple, Mart ayında virüs krizinden sonra 2,5 milyon iPhone'u Çin'e gönderdi

Cuma günü yayınlanan hükümet verilerine göre, Mart ayında Çin’e yaklaşık 2,5 milyon iPhone’u gönderdi ve ülkedeki en kötü aylardan birinin ardından hafif bir toparlanma yaşadı .

Akıllı telefon şirketleri, tıpkı yurt dışına yayılan ve küresel bir durgunluğu tetikleyecek gibi görünen ölümcül korona virüsün çöktüğü Çin’de talepte güçlü bir iyileşme umuyor.

Bir hükümet düşünce kuruluşu olan Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nin (CAICT) verilerine göre, Mart ayında Çin’de cep telefonu sevkiyatı 21 milyon adede ulaştı.

Bu, Şubat ayından üç kattan fazla arttı, ancak Mart 2019’a kıyasla yaklaşık% 20 düşüş gösterdi.

Çinli perakendeciler büyük ölçüde Mart ayı başlarında faaliyetlerine yeniden başladılar; tuğla ve harç çıkışları yeniden açılıyor ve e-ticaret lojistiği virüsün ardından geri dönüyor ve zorlu sınırlama önlemleri ilk iki ayda ekonominin çoğunu durdurdu.

CAICT’e göre Apple, Şubat ayında Çin’e yaklaşık 500.000 telefon gönderdi.

Birçok akıllı telefon üreticisi, önümüzdeki aylarda Çin’deki satışların yurtdışı pazarlardaki düşüşleri hafifletebileceğini umuyor.

Şirket daha sonra en büyük pazarlarından biri olan Hindistan hükümetine, akıllı telefonları önemli bir mal olarak görmesini ve bu nedenle nakliye kısıtlamalarından muaf olmasını isteyen bir mektup yazdı.

Bu ayın başlarında birkaç Çinli çevrimiçi perakendeci iPhone 11 modellerinde fiyatları düşürdü. Apple, Çin’deki üçüncü taraf satıcıların talebi teşvik etmek için indirimler sunmasına izin verdi.