Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Mobil COVID-19, daha güçlü akıllı telefonların gelecekteki üretimini geciktirebilir

COVID-19, daha güçlü akıllı telefonların gelecekteki üretimini geciktirebilir

COVID-19 salgını, nerede yaşadıklarına bakılmaksızın herkesi büyük ölçüde etkiledi. Ayrıca, henüz monte edilmemiş cihazlar ve bileşenler de dahil olmak üzere, ürünlerin üretimini ve dağıtımını etkiledi. 

Koronavirüs salgını sayesinde Digitimes, Samsung’un 3nm yongaların 2022’ye kadar hacim üretimine başlamayı umduğu tarihi ertelediğini bildirdi. 

Samsung, 3nm yongalarının 5nm yongalarına kıyasla% 35’lik bir performans artışı ve enerji tüketiminde% 50 tasarruf sağlayacağını söyledi. Samsung, 3nm yongaları için FinFET transistörlerini kullanmaktan MBCFET (Çok Köprülü Kanal FET, çok köprülü kanal alan efekt tüpü) teknolojisine geçiyor.

Yongaların üretiminde kullanılan işlem düğümü, bir mm kareye sığabilecek transistörlerin sayısı ile ilgilidir. Bu sayı ne kadar büyük olursa, bir yonga o kadar güçlü ve enerji tasarruflu olur. Bu yıldan başlayarak, hem TSMC’nin hem de Samsung’un şu anda kullanılan 7nm yongalarında kullanılan sayıdan yaklaşık olarak kare başına yaklaşık% 84 daha fazla transistörle paketlenmiş montaj hatlarından 5nm yongaları çıkarması planlanıyor. 5nm yongaların kare mm başına 171.3 milyonluk bir transistör yoğunluğu olacaktır.

Bunu perspektife sokmak için Apple’ın 7nm A13 Bionic SoC’sinde 8.5 milyar transistör bulunurken, 5nm A14 Bionic’in içinde 15 milyar transistör var. Bu, Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore tarafından 1960’larda yapılan bir gözlemle ilgilidir. Başlangıçta, “Moore Yasası” transistör yoğunluğunu her yıl ikiye katladı ve 1970’lerde iki yılda bir değiştirildi. Bunu çip üreticileri tarafından mükemmel bir şekilde takip etmedi, çoğunlukla eğilim çizgisi bozulmadan kaldı.

5nm yonga kullanan ilk iki akıllı telefon hattı , A14 Bionic ve gayri resmi olarak adlandırılan Kirin 1012 SoC sayesinde muhtemelen 2020 5G Apple iPhone 12 serisi ve Huawei Mate 40 ailesi olacak. Snapdragon 875 Mobil Platformu, Google tarafından lisanslanan Android telefonlarda kullanılan ilk 5 nm yonga seti olacak.

Korona virüs her yeri vurdu maalesef 🙁

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar