Cumartesi, Şubat 20, 2021
Ana Sayfa Mobil Huawei Huawei'nin akıllı şarj modu!

Huawei’nin akıllı şarj modu!

Merhaba mobil severler, Huawei telefon bataryalarını korumak için yeni bir şarj modu geliştirdi. Bakalım bu mod tam olarak ne yapıyor?

Huawei
Huawei

Akıllı telefonunuzu ilk aldığınız zaman batarya ömrü genel olarak uzun olur fakat seneden seneye bu ömür kısalır ve bataryanın ilk zamanlardaki performansını göremezsiniz. İşte huawei pil ömrünün uzaması ve şarj sırasında aşırı yüke maruz kalmaması için yeni bir şarj modu geliştirdi.

Öncelikli olarak sizlere batarya ömrünü kısaltan etkenlerden bahsedeyim.

Öncelikle Pili sürekli %0’a kadar bitirip %100 dolana kadar şarj etmek. Bu hata yeni nesil piller için sağlıksız bir durum. Li-ion pillerin sağlıklı çalıştığı bölüm %30 ile %80 aralığındaki kısımdır. Pili tam dolana kadar şarj etmekte pil ömrünü uzatan bir durum değildir. Size tavsiyem akıllı telefonunuz size kendisini şarja takmanızı söylediği zaman şarja takın.

Diğer durum sıcaklık. Pilinizi belli bir sıcaklık seviyesinin üstünde olan ortamlardan uzak tutmalısınız. Kimyasal duruma sahip olan Li-ion pillerin sağlıklı çalışabilmesi için belli bir sıcaklık değerinin üstünde olan ortamda kalmaması gerekiyor. Telefon kılıfınız bile pil sıcaklığının artmasında bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Pil şarj olurken sıcaklığı yükselir ve telefon kılıfları yüzünden daha da artar. Bu da uzun vadede pil ömrünün kısalmasına neden olur.

Sistemi yoran oyunlar vb. uygulamalar kullanırken şarjda tutmanız pil ömrü kısalmasındaki etkenlerden biri. Sistem oyunu çalıştırırken doğal olarak ısınır artı bir de sizin şarja takmanızdan oluşan enerji ısıyı daha da artırır. Sonuç olarak bu da pil ömrüne yansır.

Huawei
Huawei

İşte bu kullanımlardan oluşan sıkıntıları önlemek için huawei, akıllı şarj teknolojisini getirdi.

Huawei mühendislerinin geliştirdiği akıllı şarj teknolojisi makine öğrenmesinden yararlanarak telefonun şarj edilme alışkanlıklarını hafızaya alıyor ve pilin yüzdesi %80 seviyelerine ulaştığında elektrik akımını düşürüp dolum hızını yavaşlatıyor. Telefonu elinize aldığınızda şarjı %100 olmuş oluyor. Yani sisteme bu sayede daha az yük binmiş oluyor.

Şimdilik bu özellik Huawei Mate 30 ve Honor V30 serisinde kullanılabiliyor. Ayarlar bölümüne girip pil ayarları kısmından özelliği aktif edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar