Perşembe, Şubat 25, 2021
Ana Sayfa Mobil Apple iOS 14 hakkında bilmeniz gereken 10 şey

iOS 14 hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Her şey plana göre giderse, Apple, iOS 14’ü 22 Haziran’da başlayacak olan WWDC 2020’de tanıtacak.

Ana ekranda güncellemeler

Ana ekran iOS 14’te çok farklı görünebilir. 9to5Mac’e göre iOS 14, uygulamaları mevcut ızgara görünümü yerine bir liste olarak düzenlemenize izin verecek bir seçeneği getirecektir. Apple Watch, zaten alfabetik listelenmiş uygulamaları görüntülemek için izin verir, ancak iPhone’da da kullanılan okunmamış bildirimlerin sayısına göre sıralamak mümkün olacak.

Varsayılan uygulamaları değiştirme 

İPhone’un varlığından bu yana Apple, Haritalar veya Müzik gibi önceden yüklenmiş kendi uygulamalarını varsayılan seçim haline getirdi. Spotify yerine Apple Music. Google Maps veya Waze yerine Apple Maps. Chrome yerine Safari.

Mesajlardaki @ mentions

Apple’ın Mesajlar uygulamasının, Slack ve WhatsApp gibi diğer mesajlaşma uygulamalarından, grup sohbetlerindeki belirli kişilere adlarından önce bir @ simgesi ekleyerek bahsetmenize izin verdiği söyleniyor. Uygulama ayrıca bir iletiyi gönderildikten sonra silme veya bir iletiyi e-postayla olduğu gibi okunmamış olarak işaretleme seçeneği de içerir. Ayrıca Animojis ve Memojis için bazı yeni numaralarla birlikte yeni bir emoji grubu bekliyoruz.

iPad benzeri çoklu görev özellikleri

iOS 14, iPhone’a çoklu görev özelliği de getirebilir. Apple Leaker Ben Geskin, Twitter’da işletim sisteminin bir sürümünü çalıştıran bir iPhone 11’de nasıl görüneceğine dair bir video yayınladı. O zamandan beri insanlar bunun bir iOS 14 özelliği yerine sadece geçerli bir jailbreak sürümü olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Safari’deki yeni özellikler 

Siri zaten kelimeleri ve kelime öbeklerini çevirebilir, ancak iOS 14 ekranınızdaki metni çevirmenize izin verebilir. 9to5 Mac’e göre Safari, Google Chrome’da bulunanlara benzer çeviri güçlerine sahip olacak. Hücre sinyali veya Wi-Fi olmasa bile, bir düğmeyi tıklayarak diller arasında geçiş yapmanıza izin verecektir.

Safari, Apple Pencil desteğini tıklayıp kaydırmak, not almak veya sayfaları işaretlemek için imleç olarak kullanma özelliğine de sahip olabilir.

Diğer erişilebilirlik seçenekleri 

Yine bir başka 9to5 Mac raporu; alarm zil sesi, hatta ağlayan bir bebek gibi sesleri, işitme kaybı olan insanlar için dokunsal geri bildirime dönüştürmenize olanak tanıyan bir erişilebilirlik özelliğinden de bahsetmektedir. 

Yeni bir egzersiz uygulaması

Ayrıca iOS 14 ile gelecek iki yeni uygulama söylentisi var. Birincisi, farklı egzersiz rutinleri boyunca size rehberlik edecek bir egzersiz uygulaması. 

MacRumors’a göre koşu, bisiklete binme, kürek çekme, kuvvet antrenmanı, dans, yoga ve bir dizi başka etkinlik yer alacak. Uygulama ayrıca Apple Watch ve Apple TV’de de mevcut olacak. Rapor, uygulamanın ücretsiz olacağını, ancak Apple’ın hizmet için bir abonelik talep edebileceğini veya Apple News Plus ile olduğu gibi bir ödeme duvarının arkasına daha fazla premium içerik koyabileceğini söylüyor. 

Artırılmış gerçeklik uygulaması

Apple ayrıca iOS 14 için yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması üzerinde çalışıyor olabilir. 9to5Mac’te bahsedilen uygulama, çevrimiçi olarak arama yapmak zorunda kalmadan bir mağazada gördüğünüz fiziksel bir ürün hakkında daha fazla bilgi almanıza olanak tanır. Rapor, lansman sırasında Apple Store ve Starbucks’a atıfta bulunuyor, ancak diğer perakendecilere de genişletilebilir.  

Uygunluk 

Tüm söylentiler şimdiye kadar böyle. Bu güncellemeler iPhone ve daha önceki eski iOS cihazları da baz alıyor. İnsanlar için iyi haber ise, çalışan tüm cihazlarla uyumlu olacağını gösteriyor.

Alacak modeller

 • Yeni iPhone SE
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE 
 • iPod touch (7. nesil)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar