Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Mobil Apple iPhone SE ve iPhone 11 kamera karşılaştırması

iPhone SE ve iPhone 11 kamera karşılaştırması

399 dolarlık iPhone SE’nin tek arka kamerasının 699 dolarlık iPhone 11’nin çift arka kameralarla nasıl karşılaştırıldığını test ediyoruz. 

iPhone SE vs 11: SmartHDR, fotoğrafların harika görünmesini sağlar

iPhone 11 kamerası
iPhone 11 kamerası

Her birinin ana kameralarına odaklandığımda, iyi ışıkta fotoğrafların neredeyse ayırt edilemez olduğunu fark ettim. Aşağıdaki arka bahçemde çektiğim bir ağacın resimlerine bakın ve çok fazla bir şey söyleyemezsiniz. İPhone SE fotoğrafı, iPhone 11’den çok daha hafif çerçeveli. Ancak diğer her şekilde (büyük bir monitörde her birini% 100’e yakınlaştırdığımda bile) başka hiçbir fark göremedim.

Soldaki iPhone SE, sağdaki ise iPhone 11
Soldaki iPhone SE, sağdaki ise iPhone 11

A13 Bionic çip ve iOS 13 kombinasyonu , iPhone 8’in kamera donanımını kesinlikle SE’nin bir sonraki seviyesine yükseltiyor. İPhone SE’nin arka kamerası 28 mm f / 1,8 lense sahipken, iPhone 11’in iki arka kamerası var: 26 mm f / 1,8 lense sahip ana kamera ve 13 mm f / 2,4 lense sahip ultra geniş açılı kamera. 

İki telefon arasındaki bazı farkları görmeye başladığımız yer burası. Bir ağacın altındaki fotoğraf SmartHDR işlemenin gücünü gösterir. Bu sahne, ağacın altında koyu gölgeler ve bulutlarda parlak vurgular ile aşırı aydınlatmalara sahiptir. 

İPhone 11 fotoğrafına yakından bakın ve gölgelerin daha ayrıntılı olduğunu ve iPhone SE kadar karanlık olmadığını görebilirsiniz. Dallar boyunca gökyüzünde, her iki fotoğrafın da öne çıktığını görüyorsunuz, ancak iPhone 11’in daha az. Bu küçük bir ayrıntı olsa da, iPhone 11’deki ana kameranın iPhone SE’den daha geniş bir dinamik aralık kullandığının kanıtı.

Portre modu

Her iki telefon da portre moduna sahiptir ve mükemmel sonuçlar verir. Evcil hayvanların da portre modu fotoğraflarını çekebilir. Aşağıdaki portre modu fotoğrafları ile çok benzer göründüklerini göreceksiniz. 

İPhone 11’in portresi daha fazla ayrıntı yakalar. Ayrıca, odak içi alanlardan odak dışı alanlara kadar olan omuzlar üzerindeki düşüş iPhone 11’den daha doğal görünüyor ve bunun nedeni efekti oluşturmak için her iki arka lensi kullanması olabilir.

Soldaki iPhone SE, sağdaki ise iPhone 11
Soldaki iPhone SE, sağdaki ise iPhone 11

İyi ışıkta fotoğrafların bu kadar benzer görünmesinin nedeni, ister iPhone 11, 11 Pro’da ister yeni SE’de olun, SmartHDR’nin en son sürümü, ayrıntıları, dokuları işlemek ve optimize etmek için kullanılır. Ayrıca, görüntü ayrılmadan dinamik aralığı mümkün olduğunca iter.

İç ve orta ışıklı fotoğraflar için iPhone 11, Deep Fusion işleme kullanıyor.

İPhone 11’de bulunan, ancak SE’de olmayan gece modu, iki telefon arasında bir başka büyük fark. Gece modu, çeşitli obtüratör hızlarına sahip bir dizi görüntü alarak adaptif basamaklama kullanır. Onları daha parlak, daha az görüntü gürültüsü ve gelişmiş ayrıntılara sahip tek bir fotoğrafta birleştirir. 

Aşağıda, arka bahçemde son derece karanlık olduğunda çekilen bir ağacın fotoğrafları var. İPhone 11 gece modu her açıdan daha iyi görünüyor.

Aşağıda bir kitabın, göz damlası şişesinin ve bilgisayarımın biraz daha parlak, düşük ışıklı bir sahnesi var. İPhone 11’de gece modunu tetikleyecek kadar loştu.

Göz damlası şişesine yakından bakıp bakmadığınızı görebileceğiniz gibi, iPhone 11’in fotoğrafı daha keskin, daha iyi ayrıntılara ve renk doğruluğuna sahip. Son olarak, kitabın omurgasındaki yazar adlarını karşılaştırın. Metin SE fotoğrafında daha yumuşak görünüyor ve kitabın omurgası biraz farklı bir renkte.

Arka kamera videosu neredeyse aynı

İyi ışık altındaki fotoğraflar gibi, her iki telefonda da ana arka kameralar arasında video kaydını ayırt etmek de zordur. Her iki telefon da 4K, 60 fps’ye kadar çekim yapabilir ve genişletilmiş dinamik aralığa sahip olabilir. Bununla birlikte, iPhone 11, 4K 60 fps’ye kadar genişletilmiş dinamik aralık sunarken, iPhone SE yalnızca 4K 30 fps’ye kadar destekleyebilir.

İPhone SE ile filme alınan daha fazla video görmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

Öne bakan kamera: Daha ayrıntılı özçekimler

Önden bakan kameralarla çekilen videolar, kalite açısından daha büyük bir fark gösterir. İPhone 11, daha geniş bir ön kameraya sahiptir ve 4K ve ağır çekim videolara sahiptir. İPhone SE yalnızca 1.080p video çekebilir ve “slowfier” çekemez. Her ikisi de portre fotoğrafları çekebilir, ancak iPhone 11 çok daha fazla ayrıntı yakalar. Bazı insanlar cildindeki tüm bu ayrıntıları görmeyi kaçırmayabilir.

Öne bakan kameralardan gelen video açısından, çözünürlük farkını gerçekten görebilir ve sesle duyabilirsiniz. İPhone 11’den gelen videolar daha iyi ses veriyor ve iPhone SE’den daha net.

Bu kamera karşılaştırmasını yaptıktan sonra, iPhone 11’in daha iyi ve daha çok yönlü bir kamera sistemine sahip olduğu açık. Ancak birçok durumda, iPhone SE, iPhone 11’den yüzlerce dolar daha ucuz olmasına rağmen, karşılaştırılabilir ve parlak görüntüler yakalayabildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar