OnePlus 8 Pro vs OnePlus 8

OnePlus 8 Pro vs OnePlus 8

Merhaba KökDizin takipçileri bir hayli önemli bir karşılaştırmayı sonunda yaptık. Oldukça detaylı incelememiz sonucunda bu rekabeti sizlere sunduk. OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro inanılmaz benzer telefonlara, güzel ekranlara, üst katman donanıma ve çabuk performanslara sahipler. İkisi arasındaki ana fark, boyutun yanı sıra, kamera performansıdır. 

Adından da anlaşılacağı gibi, 8 Pro daha iyi kameraya ve daha büyük bir ekrana sahip. Ama bu 200 $ ‘lık bir farka değer mi? Bu bireye çok bağlı. Benim düşünceme göre, kişi normal OnePlus 8’i gözden geçirmeli ve doğrudan profesyonel modele gitmemelidir. Daha küçük kardeş, kesinlikle kendi ayakları üzerinde durabilir ve rekabetçi fiyatlandırması onu gerçekten çok kazançlı bir model haline getirir.

OnePlus 8’i buradan satın alabilirsiniz

OnePlus 8 Pro’yu buradan satın alabilirsiniz

Tasarım

Tamam, OnePlus 8 Pro’da bu devasa 6.8 inç AMOLED ekran var ve bir kullanıcı “Evet, ihtiyacım olan şey bu!” diye düşünebilir. Ancak, gerçekte, normal OnePlus 8’in ekranı sadece 6,5 inç boyutunda biraz daha küçük. Boyutlarının ötesinde, yanlarının çerçeveye nasıl eğildiği konusunda da farklıdırlar. OnePlus 8 Pro’nun çok belirgin, dramatik bir eğrisi vardır, OnePlus 8 ise sadece hafifçe kavislidir. Başka bir deyişle, kemerli kenarların hayranı değilseniz, OnePlus 8 size biraz daha iyi uyacaktır.

Tasarım
Tasarım

Ekranların kendisi de aynı derecede güzel. OnePlus burada iki modelde de iyi bir iş çıkarmış. Her ikisi de doğru renklere ve yüksek parlaklık özelliklerine sahip AMOLED panellerdir. OnePlus 8, 90Hz yenileme hızına kadar çıkarken, Pro 120 Hz’ye kadar çıkabilir.

Gözlerim ile gerçekten şaşırarak ana ekranlarda tekrar tekrar dolaşırsam, 90Hz ile 120Hz arasında küçük bir fark görebilirim. Ancak, dürüst olmak gerekirse, 60’ın ötesine geçtiğinizde, o “yağlı pürüzsüz” efekti elde edersiniz, bu yüzden muhtemelen 90Hz yenileme ile mükemmel bir şekilde memnun kalacaksınız.

Her iki ekranda da beğeninize göre tonlarca renk profili ve kaydırıcı bulunur, ancak OnePlus 8 Pro’nun ekstra bir seçeneği vardır. Konfor Tonu. Bir iPhone’un “True Tone” özelliğine benzer şekilde, ortam aydınlatmanızı analiz eder ve ekranın sıcaklığını daha uygun, hoş bir seviyeye ayarlar.

OnePlus 8 Pro daha sofistike bir kamera modülüne ve biraz daha büyük bir pile sahiptir. Tüm bunlar vücutta daha fazla hacim ve yığılma ile sonuçlanır. Temel olarak OnePlus 8’den daha çok “iki elli telefon” gibi hissedilir.

Kamera ve Ses

Kamera özellikleri ve performansı, iki telefon arasındaki en büyük farkın yattığı yerdir. OnePlus 8 Pro’nun 48 MP ana kamerası, 48 MP ultra geniş kamerası ve 8 MP 3x telefoto kamerası ve fotokrom (veya renk filtresi) kamerası adı verilen garip bir özelliği var. OnePlus 8’in ayrıca 48 MP ana sensörü var, ancak ultra geniş kamerası 12 MP çözünürlüğe sahip ve telefoto yok. Bunun yerine 2 MP’lik bir makro kamera elde ediyoruz.

Görüntü kalitesi söz konusu olduğunda – evet, OnePlus 8 Pro genellikle daha iyidir. Gün boyunca, OnePlus 8 bazen renkleri aşırı doyurur. Gece boyunca, OnePlus 8 Pro sürekli olarak daha iyi performans gösterir.

Pro’daki telefoto kamera daha iyi portreler yapar. Bu optik zoom’un nesneye gerçekten girmesini sağlarsınız, lens bozulması olmaz ve ayırma mükemmeldir. Kontrast ve pozlama için bazı ayarlamalar yapılması gerekiyor. Umarım OnePlus kamera yazılımını güncellemeye devam eder. OnePlus 8, portreler için 2x dijital zoom kullanacak. Eğri renkler ve çok da iyi olmayan arka plan ayrımı ile oldukça ortalama çıkıyor.

Gün ışığından uzak çekimler

Ancak selfie’ler için her iki telefon da aynı 16 MP kamerayı kullanıyor gibi görünüyor. Hemen hemen aynı performansı sergilerler. Harika, keskin detaylar, harika pozlama ve HDR.

Başka bir deyişle, kamera ana ve birincil odağınızsa, OnePlus 8 Pro için ekstra 200 dolar harcamanız sizin için anlamlı olabilir. “Yeterince iyi” bir kameradan memnunsanız, OnePlus 8 gayet iyi olacak.

OnePlus 8 vs OnePlus 8 Pro video ve ses

Her iki telefon da, kulaklığı ve alttan ateş eden sürücüyü kullanan bir stereo hoparlör kurulumuna sahiptir. Çok yüksek, çok detaylı ve bozulmuyorlar, bu harika. Keşke baslar biraz daha güçlü olsaydı.

OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro

Yazılım ve performans

Yazılım ve performans
Yazılım ve performans

Her iki telefonda da hemen hemen aynı kullanıcı deneyimine sahip olacaksınız. Üstte OnePlus’ın tescilli arayüzü olan OxygenOS ve Android 10 ile birlikte geliyorlar. Çabuk koşan ve çalışmaktan zevk alan çok etkili bir telefon.

Her iki telefon da Snapdragon 865 tarafından destekleniyor, her ikisi de en düşük seviyelerinde 8 GB RAM ile başlıyor. Bununla birlikte, Pro’nun LPDDR5 yongaları varken OnePlus 8’in LPDDR4 kullandığını unutmayın. Gerçekte, herhangi bir telefonun çok daha hızlı olduğunu fark etmedik.

Ekrandaki parmak izi tarayıcıları eşit derecede hızlı çalışır, yazılım güncellemeleri her iki cihaz için aynı anda gönderilir ve depolama seçenekleri her ikisi için de aynıdır – 128 GB veya 256 GB.  OnePlus, alt katmanda bile süper hızlı telefonları gururla sunmak istiyor.

Ve evet, her iki telefon da 5G çağına hazır.

Geekbench 5 testleri

OnePlus 8;
Tekli Çekirdek Skoru : 919
Çoklu Çekirdek Skoru : 3391
OnePlus 8 Pro;
Tekli Çekirdek Skoru : 900
Çoklu Çekirdek Skoru : 3283

Pil ömrü

Pil ömrü açısından da, iki telefon benzer şekilde çalışır. Normal OnePlus 8, 4.300 mAh hücreye sahiptir. Pro ise, biraz daha büyük bir pile sahiptir – 4.510 mAh. Bununla birlikte, daha büyük pilin daha büyük bir ekrana güç vermesi gerekiyor. Farklı testlerimiz sayesinde OnePlus 8, tarama gibi bazı görevlerde daha iyi performans gösterirken, 8 Pro oyun sırasında daha iyisini yaptı.

Bununla birlikte, genel olarak burada tam bir kullanım gününüz var. Ve her iki telefon da 20 dakika içinde % 40 veya bir saat içinde % 100 pil verecek Warp Charging’i destekliyor.

OnePlus 8 Pro, kablosuz şarj ile küçük kardeşinden bir kez daha yükseliyor. Tescilli OnePlus Warp Charge 30W kablosuz şarj cihazını edinin ve sadece yarım saat içinde % 50 güç elde edebilirsiniz – oldukça etkileyici.

Normal kullanımda OnePlus 8, 12 saat 15 dk açık kaldı. OnePlus 8 Pro ise 10 saat 54 dakika ile kardeşinin gerisinde kaldı. YouTube testinde de sonuç değişmedi. Pro modeli 9 saat 15 dk dayanırken, kardeşi 9 saat 37 dk dayandı.

3D oyun testine gelince işler değişti. OnePlus 8 burada abisinin gerisinde kaldı. Küçük kardeş burada 10 saat 16 dk oyun performansı sunarken, abisi 11 saat 33 dk performans gösterdi.

OnePlus 8 Artıları

  • Daha küçük, daha hafif, tek elle kullanımı daha kolay
  • Daha düz ekran eğrisi, daha az yanlışlıkla ekran dokunuşu

OnePlus 8 Pro Artıları

  • Genel olarak daha iyi kamera
  • Hızlı kablosuz şarj

Başka bir karşılaştırmaya kadar kendinize iyi bakın, hoşçakalın 🙂