Qualcomm, MediaTek’in iddialarına yanıt verdi!

Qualcomm vs MediaTek

AnandTech tarafından, yonga üreticisi MediaTek’i performans kriterlerini aldatmakla suçlayan yeni bir keşifle ilgili bir tartışma yaşanıyor. Bildirildiğine göre, MediaTek’in işlemcileri belirli ölçütleri belirledi ve pil ömrü pahasına günlük kullanımdan daha iyi performans sağlayan “spor modunu” otomatik olarak etkinleştirdi. 

Hile suçlamalarına yanıt olarak MediaTek, şirketin karşılaştırmalı değerlendirmelerde endüstri tarafından kabul edilen standartları izlediğini açıkladı. Ayrıca, blog gönderisi “kilit rakibimizin tam olarak aynı şekilde çalışan yonga setlerine sahip olduğunu” belirtti ve bu nedenle, parmağınızı doğrudan Qualcomm’a yöneltmedi. Bu şekilde görünmemizi sağladı.

Qualcomm 865 ve 765
Qualcomm 865 ve 765

Apple, Huawei ve Samsung kendi cihazları için işlemciler üretiyor ve Samsung diğer ara sıra akıllı telefon satıcılarına sadece cips satıyor. Tayvan merkezli şirkete sadece “Qualcomm” un sadece “ana rakip” olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, bu suçlama Qualcomm’dan bir tepki ortaya koydu ve MediaTek’i suçlamadı. Şirket Android Authority ile yaptığı açıklamada, kıyaslama listelerini beyaz listeye almadığını söyledi. Beyaz liste, bir cihazın performans geliştirme moduna getirilmesini belirlemek için bir uygulama adı kullanma tekniğidir. Karşılaştırmalı değerlendirmelerde hile olarak kabul edilir. 

Qualcomm ayrıca böyle bir davranışın, bir cihazın veya bir yonga setinin günlük kullanımı nasıl idare edeceğini test etmek için bir karşılaştırmanın amacını karşıladığını belirtti.