Çarşamba, Nisan 21, 2021
Ana Sayfa Mobil Apple TSMC yılın ilk çeyreğinde daha güçlü bir telefon üretmeyecek

TSMC yılın ilk çeyreğinde daha güçlü bir telefon üretmeyecek

TSMC; Apple, Huawei ve Qualcomm gibi firmaların yonga tasarımlarını iPhone 11 Pro MaxHuawei P40 Pro ve Samsung Galaxy S20 gibi cihazlarda kullanılan yonga setlerine dönüştüren firmadır. Dökümhane, Ocak-Mart aylarını kapsayan üç ayı kapsayan 2020 yılının ilk çeyreğinde, dönem için 3.9 milyar dolar karla 10.31 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu, birkaç analistin çeyrek için tahmin ettiği 3.52 milyar dolarlık karı aştı.

Kâr, şirketin geçen yıl aynı çeyrekte raporladığı kârdan% 90.8 daha yüksekti. Sıralı olarak, ilk çeyrek karları% 2,8 düşmesine rağmen, gelir % 2.1’e düştü. Net kâr marjı% 37.7 ve faaliyet kar marjı% 41.4 idi.

Apple, TSMC’nin en büyük müşterisi ve Huawei satışların %10’unu oluşturuyor

Apple TSMC’nin en büyük müşterisi ve araştırma şirketi IDC ile bu yıl akıllı telefon sevkıyatlarının % 2.3’ten 1,3 milyar adede düşmesini bekliyor. Dökümhanenin ahize işini siyahta tutmakta bir sorun yaşayacağı anlaşılıyor. Aslında, şirketin ilk çeyrekte akıllı telefonlarla ilgili geliri% 9 düştü. El cihazları için cips yapmanın yanı sıra, TSMC dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere diğer ürünler için bileşenler üretiyor.

Huawei

Apple’ın yanı sıra Çinli üretici Huawei,% 10 olduğuna inanılan TSMC’nin yıllık gelirinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Dün size söylediğimiz gibi Huawei, ABD’nin TSMC’nin dökümhanenin onlar için ürettiği yongaları Huawei’ye göndermesini engelleyebileceğinden endişe ediyor. Bunun nedeni, eyaletlerde ulusal bir güvenlik tehdidi olarak görülen Huawei’nin, Android’in Google Mobile Services sürümü de dahil olmak üzere ABD tedarik zincirine erişmesine izin verilmemesi. 

Doğrudan Yabancı Ürün Kuralı kapsamında,% 25 veya daha fazla orijinal Amerikan içeriği içeren denizaşırı herhangi bir ürünün ihracatı ABD hükümeti tarafından kontrol edilebilir. Trump yönetimi, Huawei’nin TSMC’nin yaptığı yongaları almasını henüz engellemediğinden, bu bileşenlerin% 25’ten daha az Amerikan yapımı parçadan oluştuğunu varsayabiliriz.

TSMC
TSMC


Bununla birlikte, ABD bu eşiği% 10’a düşürmeyi tartışıyor ve bu noktada, herhangi bir orijinal Amerikan içeriği içeren yurtdışında üretilen hemen hemen her ürünün ihracatı ABD hükümeti tarafından kontrol edilebilir. Bu, Huawei için büyük bir sorun olurdu, çünkü telefonlarını yapmak için ihtiyaç duyduğu önemli yonga setlerini kaynaklayamayacaktı.

Çin’in en büyük çip üreticisi. Ancak SCIM ile TSMC’nin arkasındaki birkaç işlem düğümünde Huawei, yaklaşmakta olan Mate 40 serisi için 5nm Kirin 1012’yi çalmak için Tayvan merkezli firmaya güvenmek zorunda; 2020’nin sonundan önce piyasaya sürülmesi beklenen Mate 40 ve Mate 40 Pro, Huawei’nin yılın teknolojik olarak en gelişmiş telefonları olacak.

TSMC


TSMC, ilk çeyrek rakamlarını bildirdikten sonra, yıl için küresel akıllı telefon satış tahminlerini kesti ve 2020 için kendi döküm satış tahminlerini kesti. TSMC’nin Başkan Yardımcısı ve Finans Direktörü Wendell Huang, TSMC’nin ikinci çeyreğini tahmin ederek bazı analistleri şaşırttı gelir “sabit” olacaktır. Bu aslında TSMC tarafından çok olumlu bir çağrı olarak adlandırılıyor çünkü birkaç analist pandemi nedeniyle Q2 tahminlerini kesti.

TSMC yakında, TSMC’nin 5nm işlem düğümü kullanılarak akıllı telefonlar için ilk üretilen Apple A14 Bionic yonga setinin üretimine başlayacak. Bu, her çipin A13 Bionic’e bağlanan 8,5 milyar transistöre kıyasla 15 milyar transistör içermesine izin verecektir. A14 Biyonikte kullanılan daha fazla transistör mevcut. Bu, A13 Biyonik yonga setinden daha güçlü ve enerji tasarruflu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar