GM elektrikli araç üretmek için Honda ile çalışıyor

GM elektrikli araç üretmek için Honda ile çalışıyor

Araçlarda Honda isim levhaları ve GM aktarma organları bulunacak.

Şirketlerin Perşembe günü yaptığı açıklamada, General Motors ve Honda’nın iki yeni elektrikli araç geliştirmek için güçlerini birleştirdiklerini açıkladı. Honda isim levhalarına sahip olacaklar, ancak Ultium markalı geliştirilmiş pil takımlarıyla GM’nin yeni duyurulan esnek EV platformu kullanılarak üretilecekler .

Honda, yeni EV’lerin dış ve iç mekanlarını tasarlayacakken, platform Honda’nın teknik özelliklerini destekleyecek şekilde tasarlanacak. GM’nin Kuzey Amerika tesislerinde üretilecek ve satışların 2024 model yılında başlaması bekleniyor.

COVID-19 salgınının bir sonucu olarak otomobil endüstrisi için korkunç koşullar göz önüne alındığında şaşırtıcı bir haber.

Honda ve GM, neredeyse tüm otomobil endüstrisi ile birlikte, halk sağlığı yönergelerine uygun olarak ABD ve yurtdışındaki fabrikalarını geçici olarak kapattı .

GM ve Honda, EV’ler konusunda önceden var olan bir ilişkiye sahiptir. Japon otomobil üreticisi, GM’nin çoğunlukta sahip olduğu özerk araç yan kuruluşu Cruise’da (12 yıl içinde 2 milyar dolar) bir yatırımcı . Anlaşmanın bir parçası olarak Cruise ve Honda, ortaklaşa bir amaca uygun elektrikli otonom araç geliştireceklerini söylediler. Bu aracın üretim öncesi bir versiyonu olan Cruise Origin , ilk olarak geçen yılın sonunda tanıtıldı. Haftalar sonra GM , Detroit-Hamtramck tesisini otonom ve elektrikli araç üretimi için güçlendirmek için 2.2 milyar dolar harcayacağını söyledi . Yeni Honda EV’lerin bu yenilenmiş tesiste inşa edilmesi muhtemel.