Cumartesi, Ocak 23, 2021
Ana Sayfa Haber Kendi Kendini Yöneten En İyi Güvenlik Teknolojileri Subaru'da mı ?

Kendi Kendini Yöneten En İyi Güvenlik Teknolojileri Subaru’da mı ?

Müjdemi isterim kısa vadede kendi kendine giden arabalar yaygınlaşacak gibi 🙂

Bardağa dolu tarafından bakmaya başlarsak eğer modern güvenlik sistemleri gerçekten etkileyici. Ve bu güvenlik sistemlerini uzun süre kullanırsanız, sizin için vazgeçilmez olurlar. Umarım bu vazgeçememe duygusunu bir gün bizde hissederiz 🙂 Subaru bu işi başardı.

Peki Bu Güvenlik Teknolojileri Neler ?

İlk olarak Subaru’nun “Eller Serbest” teknolojisini tanıtarak başlayalım.Sistem, diğer otonom güvenlik sistemleriyle aynı temel prensiplerle çalışır: yerleşik kameralar şerit işaretleri ve diğer arabalar gibi görsel göstergeleri tararken gömülü sensörler yakındaki nesneler için hissedilir. Tüm bu dış bilgiler otomobilin yazılım beynine beslenir ve ileriye doğru güvenli bir yol oluşturur.

EyeSight özelliğinin önceliği ise kazaları önlemektir. Diyelim ki önünüzdeki araba beklenmedik bir şekilde duruyor. Güvenlik ve felaket arasında yalnızca milisaniye olan sistem, sürücü koltuğundaki insanın frene basmadığını algılar ve uyarı sesleri , yanıp sönen görsellerle bir çarpışmayı tahmin eder. Daha sonra, ya çarpmayı daha az şiddetli hale getirir ya da çarpışmayı tamamen önleyerek frenleme yapar.

Subaru ayrıca, kafanızın yorgunluktan düşüp düşmediğini veya çok uzun süre yoldan uzağa bakarsanız, kızılötesi kameralar kullanan isteğe bağlı bir Sürücü İzleme Sistemi de satıyor.Uzun sürüşler sırasında uyanık kalmanıza yardımcı olabilir.

Sağ üstteki yeşil direksiyon simidi, aracın trafikte 75 mil / saate kadar devam ederken şeridinde ortada kalmaya çalıştığını gösteriyor. 
Yeşil göz, dikkat dağıtıcı işaretler için sürücünün yüzünü izleyen kızılötesi kamera içindir.

Ayrıca, bazı önemli çalışmaları sizin yerinize yaparak sürüşü daha az yorucu hale getirir. Örneğin, şerit koruma asistanı, aracı ortada tutmak amacıyla görünür şerit işaretlerini kameralar yardımıyla tespit eder. Uyarlanabilir hız sabitleyici önünüzdeki araçlara olan mesafenizi korur.

Kameralar yaklaşmakta olan farları algıladığında otomatik olarak kapanan uzun farlar gibi küçük otonom özellikler bile sizi yormadan mükemmel bir iş yapar. Tüm bunlara alıştıktan sonra, geri dönmek oldukça zor. Ancak otomobilin hikayesi, sürekli bir yenilik hikayesidir. EyeSight gibi sistemlerin üç noktalı emniyet kemerleri gibi her yerde bulunacağını umuyoruz.

Bir gün onsuz nasıl yaşadığımızı merak edeceğiz. 🙂

Subaru Güvenlik Konusunda İyi Mi ?

Kısaca özetlemek gerekirse yeni modellerini, bir arabaya veya yayaya çarpmak üzereyken otomatik frenlemeye, arabayı şeritte tutmak için otomatik direksiyona ve trafiğe uyum sağlayan seyir kontrolüne sahip hale getirebildi. Bunların hiçbiri yeni değil, ancak bu şeylerin standart olması dikkat çekici üstüne üstlük 23.000 dolarlık bir bütçeyle Subaru sizlere bu teknolojiyi sunuyor. Tabi yurtdışında yaşıyorsanız. 🙁 Türkiye’ye ne zaman gelir kaç TL olur bu konunun takipçisi olacağız.Henüz tam olarak belli değil.Sonuç olarak kendi kendini yönetebilen güvenlik sistemleri saymasak bile Subaru güvenlik konusunda en iyilere oynuyor.Bu durumla da zirvedeki yerini gelecekte de garantiliyor gibi 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar