Nuro, California’daki sürücüsüz dağıtım robotlarını test etmek için yeşil ışık alıyor

Nuro, California'daki sürücüsüz dağıtım robotlarını test etmek için yeşil ışık alıyor

İki eski Google mühendisi tarafından kurulan ve kendi kendini süren bir girişim olan Nuro, sürücüsüz dağıtım robotlarını Kaliforniya’daki halka açık yollarda test etmeye başlamak için izinlerini aldı.

California ve DMV’ye göre, sürücüsüz market teslimat hizmetini Arizona ve Teksas’ta test eden Nuro, dokuz Bay Area şehrinde iki hafif yük dağıtım aracını test etmeye yetkili. Bu, Atherton, East Palo Alto, Los Altos, Los Altos Hills, Menlo Park, Mountain View, Palo Alto, Sunnyvale ve Woodside şehirlerinin bölümlerini içerir. Araçlar 25 mil / saat hızını geçemez ve sadece 35 mil / saat hız sınırı olmayan sokaklarda adil hava koşullarında çalışması onaylanmıştır.

Waymo, DMV’den sürücüsüz testler için izin alan tek şirkettir ancak henüz bu ayrıcalığı kullanmamıştır. (Şimdiye kadar, şirketin tamamen sürücüsüz araçları yalnızca Arizona’da faaliyet gösteriyor .) Şu anda, 65 şirketin Kaliforniya’da bir güvenlik şoförü ile otonom araçları test etmek için aktif bir izni var.

DMV direktörü Steve Gordon, “Otomobil kamuoyunun güvenliği DMV’nin en önemli önceliğidir ve bu izinleri hafifçe vermiyoruz” dedi. “Nuro, DMV’nin sürücüsüz teslimat araçlarını Kaliforniya’nın halka açık yollarında test etmek için bu izni alma şartlarını yerine getirdi.” Nuro geçtiğimiz günlerde baştan aşağı tamamen özerk olacak şekilde yapılmış hafif, dar ve elektrikli bir araç olan R2 prototipini piyasaya sürdü. Şirket ayrıca, direksiyon veya yan aynalar gibi geleneksel kontroller olmadan sürücüsüz araçların seri üretiminden federal bir muafiyet alan ilk otonom araç operatörü olma özelliğini taşıyor