Tesla, salgın sırasında ‘maliyetleri yönetmek’ için maaşları düşürüyor

Tesla, salgın sırasında 'maliyetleri yönetmek' için maaşları düşürüyor

Ücret kesintileri Haziran ayı sonuna kadar sürecek

13 Nisan’dan itibaren Tesla, ABD’deki tüm maaşlı çalışanlar için ödemeyi kesiyor.

Electrek’in ilk bildirdiği e-postaya göre, başkan yardımcısı seviyesindeki ve üzerindeki maaşlı çalışanların ücretleri yüzde 30 azaltılacak . Yöneticilerin maaşı yüzde 20 oranında kesilecek. Diğer herkes yüzde 10’luk bir ücret indirimi alacak ve Tesla, ABD dışındaki işçilerin “karşılaştırılabilir indirimler” göreceğini söyledi. Ödeme kesintileri Haziran ayında sona erecek olan ikinci mali çeyrekte devam edecek.

Ücretli izne kaç saatlik işçinin yerleştirileceği belli değil. Ancak Tesla’nın evden çalışamayan ve şirketin tesislerinden birinde “kritik çalışma” yapmadığı herkesin öfke tarafından etkileneceğini söylediği gibi, muhtemelen önemli bir sayıdır. Tesla’nın dünya çapında yaklaşık 50.000 çalışanı vardır.

Tesla , 23 Mart’ta Kaliforniya’daki elektrikli otomobil fabrikasını ve New York’taki güneş paneli fabrikasını geçici olarak kapattı . Şirket ayrıca, model 3 için piller ve bazı parçalar ürettiği Nevada Gigafactory’deki iş gücünü “ yüzde 75’ten fazla ” azalttı .

Workman e-postayla “Belirsizliğin kolay olmadığını biliyoruz ve dünyadaki değişikliklerde gezinirken aynı zamanda sizi güvende ve bilgili tutmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi. Ücret kesintileri ve furloughs “maliyetleri yönetmek için daha geniş bir çabanın” bir parçası. “Bu, bu zorlu zamanlarda ilerlememizi sağlayacak şirket genelinde paylaşılan bir fedakarlık.”