Zamanın Ötesinde 10 Konsept Araç

Pontiac Cirrus

1969 yılında tanıtılan bu otomobil zamanın ötesinde tasarımıyla tüm dikkatleri üzerine çekmiş keskin ve yuvarlak hatlarıyla otomobil severlerin ilgisini üzerinde toplamıştı.

Buick Century Cruiser

1969 yılında buick firmasının gelecekte yollarda olacak otomobili ön görerek tasarladığı modeli century cruiser. Aracın içinde otonom sürüş sistemi bile düşünülmüş. 1969 yılının teknolojisi ile bir radar ile yolu analiz eden aracın içinde buzdolabı ve televizyon bile bulunuyor

Mclaren m6gt

1969 yılında tanıtılan ve kesin bilgi olmamakla 6 adet üretilmiş bir süper otomobil zamanında tasarımıyla ve gücüyle kendinden çokça bahsettirmişti.

GM XP-511

Gm firmasının 1969 yılında tanıttığı 3 tekerlekli bir konsept otomobil olan Xp-511 zamane otomobillerinin aksine yakıt tasarrufu düşünülerek tasarlanmıştı. 3 tekerli olan bu modelin 0-100 hızlanması 16 saniyeydi.

Bmw 2800 Spicup

Bmw nin 1969 yılında tanıttığı paslanmaz çelikten üretilen zamanın ötesinde bir otomobildi içerisinde bulunan 6 silindirli motorla 170 beygir güç üreten otomobil konsept olarak kaldı ve seri üretime geçemedi.

Fiat 128 Teenager

1969 yılında üstü açık jeep tarzında tasarlanan fiat modeli isminden anlaşıldığı üzere gençlere hitap ediyordu. Fiat bu modelini konsept olarak sunduktan sonra yeterli ilgiyi göremeyince araç sadece bir prototip olarak kaldı.

Jeep xj001

Jeep firmasının kendisinden beklenmeyen bir biçimde 1969 yılında tanıttığı xj001 modeli zamanında kendinden çokça bahsettirmişti üzeri açık şekilde üretilen prototip v6 160 beygir bir motora sahipti.

Ferrari 512s Berlinetta Speciale

Ferrarinin 1969 yılında tanıttığı keskin tasarımlara sahip süper otomobili 512s 5 litrelik v12 motora sahipti. Sınırlı sayıda üretilen konsept otomobilin şuanki değeri paha biçilmez.

Toyota EXII

1969 yılında tanıtılan bu konsept otomobil yuvarlak tasarımı ile görenleri şaşırtıyor.Buradan Toyota Yaris’e uzanan yolculuk 🙂

Chevrolet Astro 3

Bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünen bu konsept otomobil zamanında kendinden sıkça söz ettirmişti. Keskin hatlarıyla dikkat çeken bu otomobil konsept olarak kaldı ve üretime geçemedi. Görünüş itibariyle en çok hoşuma giden modelin bu olduğunu söylemeliyim.