Çarşamba, Nisan 21, 2021
Ana Sayfa Uzay Mars simülasyon ekibi 520 gün hapis yattı! İşte detaylar...

Mars simülasyon ekibi 520 gün hapis yattı! İşte detaylar…

Şu anda karantinada mücadele ediyorsanız, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars500 simülasyon çalışmasının bir parçası olan bir astronot gibi gerçekten aşırı bir hapsetme durumundan nasıl kurtulduğunu gösteren birine danışabilirsiniz.

Simülasyon misyonları, aslında kimseyi uzaya göndermeden, insanların uzay ortamında nasıl uçtuğunu öğrenmek için psikolojik deneylerdir. Özellikle Mars’a uzun seyahat süreleri gerektiren görevler için, bir mürettebat bir yıl boyunca zor koşullarda birlikte çalışmak zorunda kalacak, birbirlerinden veya görevlerinden uzaklaşmak için çok az şansı olacak.

2007 yılında başlayan Mars500 simülasyon misyonu, üç farklı gönüllü ekibi de dahil olmak üzere en iyi bilinen ve en uzun soluklu simülasyon çalışmalarından biriydi. Rusya, Fransa, İtalya ve Çin’den altı kişilik bir mürettebat içeren 520 günlük bir görevle sona erdi. Zamanlarını simüle edilmiş bir uzay aracında geçirdiler ve güneş ışığı, taze yiyecek veya temiz hava olmadan geçmek zorunda kaldılar. Böylece tecrit hakkında bir iki şey öğrendiler, tıpkı onları inceleyen bilim adamları gibi.

Bu mürettebat üyelerinden biri, Fransız mühendis Romain Charles, ESA’nın videosunda hayatta kalmayla ilgili ipuçlarıyla görünüyor. Zor ortamlarda aklı başında kalmak için dokuz ipucu verdi:

Yapılması gerekenler

  1. Durumun geçici olduğunu unutmayın. Şu anda yapmak istediğiniz ancak yapamayacağınız şeyler, daha sonra da yapabilirsiniz.
  2. Meşgul kal. Sınırlamada sıkılmak ve uyuşuk olmak kolaydır, bu yüzden kendinizi okuma, müzik ve diğer hobilerle meşgul edin. Charles, Rus mürettebatlarıyla Ruscasını geliştirmek ve Çinli mürettebatını ona hat öğretmesi için yapmak gibi şeyler yaptı.
  3. Şimdiki zaman. Bir seferde bir gün almak, uzun vadeli hapsi düşünmekten daha yönetilebilir hissettirir.
  4. Gündüz ve gece düzenli bir döngü yapın. İnsanlar düzenli uyku döngülerine çok iyi yanıt verir ve kesintiye uğramış döngülere çok zayıf yanıt verir. Her gün aynı saatte uyanmaya ve yatmaya çalışın.
  5. Yaratıcı ol. Yeni şeyler deneyerek ve eğlenerek monotonluğu kırın. Charles, hapsedilmesi sırasında denediği birçok farklı ve gittikçe saçma sakal stilinin hoş fotoğraflarına sahiptir.
  6. İletişimde kalın. Aileniz ve arkadaşlarınızla düzenli temas halinde olursanız çok daha iyi hissedersiniz.
  7. Enerji harcamak. Tüm bu fazla enerjiyi egzersiz ve aktivite ile yakmanız gerekir.
  8. İletişim kurmak. Başkalarıyla kapalı bir alanda olduğunuzda, gerginliklerin kaybolmasına izin vermek kolaydır. İhtiyaçlarınız hakkında iletişim kurun.
  9. Beklenmedik ödüller arayın. Charles, hapsedildikten sonra ilk kez taze yemek yediğinde yaşadığı mutluluğu sevinçle anlatıyor. Aldığı şeyler onun için inanılmaz derecede değerli hale geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar