Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Uzay NASA 3 Astronotu uzaya fırlattı

NASA 3 Astronotu uzaya fırlattı

Kalkış planlaması 04:05 ET

Bu sabah üç astronot Kazakistan’dan fırlatıldı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuk etmeye başladı. Bu uçuşun bir salgın sırasında başlaması sebebiyle korona virüsün uzaya doğru ilerlemesini önlemek için daha sıkı kısıtlamalar ve protokoller mevcut.

Perşembe günü yörüngeye giden üç kişi arasında NASA astronotu Chris Cassidy ve Rus kozmonotları Anatoly Ivanishin ve Ivan Vagner yer alıyor. Ivanishin ve Vagner, göreve atanan orijinal kozmonotlardan birinin göz yaralanmasından sonra uçuşun son dakika değiştirmeleri. Cassidy ve Ivanishin için bu, yörüngeye üçüncü yolculukları olacak, Vagner için de ilk olacak. Mürettebat ISS’de toplam altı ay kalacak.

Rusya’dan uzay istasyonuna bir gezi için son hazırlıklar genellikle Moskova’nın hemen dışındaki küçük bir kasaba olan Star City’de başlar. Kısa bir süre kaldıktan sonra, mürettebat daha sonra roketlerinin ateşleneceği Kazakistan’daki Baikonur Cosmodrome’a ​​gider ve iki haftalık bir karantina dönemine girer. NASA ve Rusya’nın devlet uzay şirketi olan Roscosmos’un yanlışlıkla uzaya virüs taşımamasını sağlamak için mürettebatın lansman tarihinden önce iki haftalık bir karantinaya girmeleri gerekiyordu.

Ancak, mürettebat hala Star City’deyken karantina prosedürleri biraz hızlandı. Cassidy’nin Mart ayının başlarında geldiği sırada, COVID-19’un yayılmasını önlemek için tüm dünyada daha sıkı seyahat kısıtlamaları ve sosyal uzaklaştırma tedbirleri çıkarıldı.

“Normal karantinaya girmiş olsaydım, muhtemelen bazı restoranlara gidip Star City bölgesinin acil parametrelerini bırakıp nereye gittiğimiz konusunda akıllı davranabilirdim,” dedi Cassidy. “Ama bu sefer değil. Kulübelerimize ve yiyecek almak için sadece gerekli yerlere ayrıldık. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar