Perşembe, Şubat 25, 2021
Ana Sayfa Uzay SpaceX ve NASA bir salgın sırasında astronotları uzaya nasıl fırlatır?

SpaceX ve NASA bir salgın sırasında astronotları uzaya nasıl fırlatır?

Kennedy Uzay Merkezi yakınında olağan kalabalık olmayacak.

SpaceX’in Crew Dragon uzay aracının bu haftaki lansmanının öncesinde NASA, tarihi lansman sırasında COVID-19’un kalıcı tehdidini uzak tutmak için çalışıyor. Astronotlarını, yer ekibini ve potansiyel ziyaretçilerini korumak için NASA, merakla beklenen bu olaya yaklaşımlarını değiştirdi. Başarılı olursa, lansman sadece ABD’nin dokuz yıllık mürettebat ISS’ye kuraklığını bozmakla kalmayacak, aynı zamanda özel bir uzay aracının insanları yörüngeye ilk kez taşıdığı gibi tarih de yapacak.

NASA Ticari Mürettebat Programı müdür yardımcısı Steve Stich, bu ay yapılacak basın toplantısında “Ek önlemler alıyoruz” dedi. Yerde, ajans Görev Kontrol sıcaklık kontrolleri ve fiziksel mesafeyi sunuyor.

Başarılı bir lansman, Mission Control’deki kapalı odalarda genellikle yakın mahallelerde çalışan düzinelerce insan gerektirir. Bu lansman için NASA onları farklı odalar arasında yayıyor. “İnsanları mümkün olduğunca ayırdığımızdan emin olmalıyız” dedi. Odaları düzenli olarak dezenfekte eder ve farklı iş istasyonları arasında Pleksiglas koyarlar. “Toplumsal uzaklaşma yönergelerini uygulayabileceğimiz her şeye bakıyoruz ve aynı zamanda bu çok önemli misyonu Uluslararası Uzay İstasyonuna da sunuyoruz” dedi.

SpaceX NASA
SpaceX NASA

Bu önlemler hem bu lansmanı hem de bir sonraki NASA misyonlarını korumak için önemlidir. “İlerlemesi gereken başka görevlerimiz var. Kennedy’de çalışan insanların sağlığını riske atmak istemiyoruz, ”dedi NASA Yöneticisi Jim Bridenstine Mayıs ayında yapılan bir basın toplantısında. Mars Azim Gezgini Temmuz ayında piyasaya sürüldü.

Ekip

Mürettebat Dragon’un astronotlarıyla şimdiden çok dikkatli olunuyor. Bob Behnken ve Doug Hurley 13 Mayıs’tan bu yana karantina altında. Bu, bir göreve hazırlığın normal bir parçasıdır. Uzaya giden mürettebatlar, herhangi bir tür bulaşıcı hastalığı uzaya alma şansını en aza indirmek için fırlatmadan önce bir süre karantinaya alırlar. Ek bir adım olarak, Behnken ve Hurley yeni koronavirüs için ISS’ye gitmeden önce iki kez test edilecektir. Lansmandan önce astronotlarla etkileşime giren herkes maske ve eldiven giyecek ve sıcaklıklarını alacaktır.

Bridenstine, “Bugün ile lansman günü arasında, herhangi bir virüs veya zararlı bakteriyle sözleşme yapma fırsatı gerçekten olacağını tahmin etmiyoruz.” Dedi.

Astidenleri ve yer ekibini korumanın yanı sıra NASA, lansmanı izlemek için uzay merkezine gelebilecek ziyaretçi sayısını da sınırladığını söyledi. Bu özel etkinliğin VIP listesi çok kısa. Tamamen kapatmıyorlar – Kongre ve Ulusal Uzay Konseyi’nin bazı üyeleri katılacak. Yine de çalışanları getiremezler.

2011 yılında, astronotlar ABD topraklarından uzaya fırladığında, yaklaşık 1 milyon kişi izlemek için Florida Canaveral’daki köprüler ve plajlara yakın bir şekilde paketlendi. NASA bu sefer olmayacağını umuyor. “İnsanlardan Kennedy Uzay Merkezi’ne seyahat etmemelerini istiyoruz,” dedi Bridenstine. “İnsanların evden izleyerek bize katılmaları bunun ajansın ve ulusun çıkarlarının yararına olduğunu düşünüyoruz.”

SpaceX NASA
SpaceX NASA

Bir basın çağrısında SpaceX başkanı ve operasyon sorumlusu Gwynne Shotwell, “Bu bir utanç – NASA ve SpaceX güne ulaşmak için çok çalıştı ve Amerikan halkı bizimle bu uzun yolculuğa çıktı” dedi. ay. “Ama yapılacak doğru şey bu.”

Yolları ve plajları düzenlemek Florida eyaletine bağlıdır ve ilçe şerifi büyük toplantıların risklerine rağmen insanları lansmanı izlemeye teşvik etmektedir.

Güvenlik

Brevard İlçesi Şerif Wayne Ivey bir basın toplantısında “NASA insanlara buraya gelmemelerini ve lansmanı izlememelerini söylüyorsa, bu onlar içindir. İnsanlara Amerikalı olarak neye inandığımı söylüyorum. Ve böylece NASA’nın kuralları var. ”

Lansman öncesinde, Florida eyaletinde yaklaşık 50.000 COVID-19 vakasının tespit edildiği işletmeler ve restoranlar açılıyor. Florida ve diğer yakın eyaletlerde evde kalma emirlerinin gevşemesine rağmen, halk sağlığı uzmanları hala insanların hastalığın kolayca yayıldığı büyük gruplardan ve kalabalık alanlardan kaçınmasını öneriyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, hava, araba veya otobüsle seyahat etmenin birinin COVID-19 yayma şansını arttırdığını belirtiyor.

Lansman planlandığı gibi devam edecek. Stich, NASA’daki ekiplerin tüm ekstra COVID-19 önlemlerini içeren simülasyonlar yaptığını ve sorunsuz bir şekilde gittiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar