Perşembe, Şubat 25, 2021
Ana Sayfa Uzay SpaceX'in son Starship prototipi basınç testi altında başarısız oluyor

SpaceX’in son Starship prototipi basınç testi altında başarısız oluyor

Tamamen yeni bir uzay aracı tasarlama, test etme ve inşa etme süreci kesinlikle zor bir konudur ve bazı sorunlarla karşılaşmak zorundadır.

“SN3” olarak adlandırılan en son Starship prototipi, bir test uçuşu sırasında karşılaşacağı baskıları simüle etmek için tasarlanmış kriyojenik kanıt testi sırasında başarısız oldu.

Başka bir prototip olan SN2, sadece kriyojenik test için tasarlanmış bir test makalesine soyuldu ve aynı kriyo testini geçti.SN3, SpaceX’in fırlatma standındaki kriyojenik test sırasında bir kez daha yenilmiş oldu.Aşağıdaki videoda kriyojenik basınç testi sırasında yığılmış SN3 gövdesinin buruştuğu anı görebilirsiniz ve bu prototipi yeniden kullanma girişimi olmayacak gibi görünüyor.

Bunun yerine, SpaceX muhtemelen SN4 olarak adlandırılan bir sonraki prototipini oluşturmaya devam edecektir. Orijinal plan SN4’ün yüksek irtifa uçuş prototipi olmasıydı, ancak bu testin sonucu göz önüne alındığında bu pek olası görünmüyor.SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk Twitter’da SN3 hatasının uzay aracının kendisiyle ilgili bir sorundan ziyade “bir test yapılandırma hatası olabileceğini” söyledi.

Bu kesinlikle bir aksilik, ancak uzay aracı geliştirme sürecinde sıra dışı bir sorun değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar