Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Uzay SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilk mürettebatı nasıl izlenir

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilk mürettebatı nasıl izlenir

Cumartesi öğleden sonra SpaceX, şirketin yeni Crew Dragon uzay aracında NASA için uzaya ilk insan mürettebatını başlattı. Ancak görev henüz bitmedi. SpaceX’in aracındaki iki yolcu, NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, yörüngede neredeyse tam bir gün geçirdikten sonra bu sabah Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşmaya çalışacaklar.

SpaceX Crew Dragon aracı ISS’ye yaklaşmaya ve ardından mevcut bir yerleştirme bağlantı noktasına geçmeye yardımcı olmak için bir dizi sensör ve kamera kullanan otomatik bir yerleştirme sistemine sahiptir. Crew Dragon bu tekniği geçen yıl SpaceX’in mürettebatsız ISS’ye aracın test versiyonunu başlattığı zaman başarılı bir şekilde test etti. Ancak bu kez Mürettebat Dragon çok değerli kargo taşıyacak.

Crew Dragon, Bob Behnken ve Doug Hurley’i kendi başına istasyona götürebilirken, iki astronot ISS’ye yaklaştıklarında elle uçmayı planlıyorlar. İstasyondan 220 ile 170 metre arasında bir yerde, mürettebat, aracın içindeki dokunmatik ekran arayüzünü kullanarak kapsülü manuel olarak uçurmaya çalışacaktır. Tamamlandığında, otomatik sistem tekrar ele geçirilecek ve Crew Dragon istasyona ulaşmak için geri kalan işleri yapacak.

NASA, şu anda Crew Dragon’un misyonunun 24 saat boyunca yayınlanmasını sağlıyor, ancak Behnken ve Hurley, Crew Dragon’un içinden bir yayın yaptığında bu sabah işler başlıyor. Tüm etkinlikler NASA’nın yukarıdaki TV akışında canlı olarak gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar