Çarşamba, Nisan 21, 2021
Ana Sayfa Mobil Apple Apple,macOS 10.15.5'in ikinci beta sürümünü yayınladı

Apple,macOS 10.15.5’in ikinci beta sürümünü yayınladı

Apple bugün macOS Catalina 10.15.5’in ikinci geliştirici beta sürümünü yayınladı ve macOS’un MacBook şarjını yönetme biçiminde önemli bir değişiklik içeriyor. Pil Sağlığı Yönetimi özelliği, bir MacBook’un uzun vadeli pil sağlığını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Jason Snell, bu yeni özellik hakkında ilk kez rapor verdi. Değişimin amacı, “MacBook’un pilinin kimyasal yaşlanma oranını azaltmak, böylece uzun süreli ömrünü uzatmak”, ancak pil ömrünü tehlikeye atmamaktır.

Örneğin, MacBook’unuz uzun zaman şarjda takılı kalırsa, MacBook’unuzun tam kapasiteye şarj olmasını engellemek için Pil Sağlığı Yönetimi özelliği devreye girer. Yeni özellik MagSafe’de değil, yalnızca Thunderbolt 3 ile şarj olan MacBook’larda kullanılabilir.

Jason açıklıyor:

Bu özellik, zaman içinde pilin sıcaklığını ve dizüstü bilgisayarın yaşadığı şarj şeklini analiz ederek çalışır – başka bir deyişle, dizüstü bilgisayar sık ​​sık boşalır ve daha sonra tamamen şarj olur mu veya çoğunlukla dolu mu kalır ve fişe takılı? İkinci durumda, Pil Sağlığı Yönetiminin, pilin uzun süreli ömrünü uzatmak için tam kapasitenin biraz altında durması daha olasıdır.

Apple, gizliliği bu yeni Pil Sağlığı Yönetimi özelliğinin bir dayanağı haline getirdi. Şirket, kullanıcı anonim analiz verilerini Apple ile paylaşmayı seçmediği sürece tüm şarj verilerinin cihazda tutulduğunu söylüyor.

Son olarak Apple, Pil Sağlığı Yönetimi özelliğini varsayılan olarak etkinleştiriyor, ancak kullanıcılar Enerji Tasarrufu kategorisi altındaki Sistem Tercihleri’nde yeni bir Pil Sağlığı Yönetimi kutusunun işaretini kaldırarak kapatabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar