Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Yazılım DirectX 12 Ultimate, Xbox Series X, Bilgisayarlar ve dahasına ışın izlemeyi sağlıyor

DirectX 12 Ultimate, Xbox Series X, Bilgisayarlar ve dahasına ışın izlemeyi sağlıyor

Merhaba Teknoloji severler, bugünkü yazımda sizlerle, yeni geliştirilen bir API olan DirectX’in son sürümü DirectX 12 Ultimate’in getirdiği özellikleri anlattım.

DirectX geliştirici gününün öncesinde Nvidia ve Microsoft, Xbox ve PC oyuncuları için bir sonraki grafik özellik çağını getirdi ve buna DirectX 12 Ultimate oyun yığını deniyor. Önceden, ışın izleme gibi özelliklerin etkinleştirilmesi performanstan ödün vermeden geliyordu, ancak DirectX 12 Ultimate ile yapıcılar daha az kaynak kullanırken oyuna daha gerçekçi, etkileyici ayrıntılar ekleyebiliyorlardı.

Nvidia bir basın bülteninde, bunun bir sonraki aşamaya izin vereceğini belirterek, şimdiye kadar tanıtılan grafiklerin en iyi grafik teknolojisinin doruk noktası olan DirectX 12 Ultimate’a oyunculara sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Gelecek nesiller PC ve konsol oyunları.

DirectX 12 Ultimate Muhteşem Geliyor!

DirectX 12 Ultimate, Microsoft’un DirectX 12 API’lerinin bir uzantısıdır ve ışın izleme gibi özellikler için destekle gördüklerimizi geliştirirken, Mesh Shaders ve Sampler Feedback gibi önemli yeni özellikler ekler. Eski donanıma sahip gamerlar için, oyun uyumluluğu yeni DirectX 12 Ultimate yığını ile ilgili bir sorun olmamalıdır.

“Aslında, DX12 Ultimate özelliklerini kullanan yeni nesil oyunlar, DX12 Ultimate olmayan donanımlarda çalışmaya devam edecek,” dedi Nvidia. “Bu tür donanımlar yeni özelliklerin görsel avantajlarını sağlamasa da, donanım özelliklerine bağlı olarak yeni nesil oyunlarda yine de çok etkileyici bir oyun deneyimi sunabilir.”

Geliştiricilerin oyun oluşturmasını ve daha geniş bir ağ oluşturmasını kolaylaştırarak – hem PC’yi hem de konsolu destekler – Nvidia ve Microsoft, daha fazla geliştiricinin modern, güçlü GPU mimarileri tarafından desteklenen daha yeni özellikleri benimsemesini umut ediyor.

Işın izleme daha iyi hale getirildi

DirectX 12 Ultimate’ın tavan döşemesi özelliği DirectX Ray Tracing 1.1 desteğidir. Oyundaki sahnelerin daha gerçekçi görünmesini sağlamak için ışık ilkelerini kullanmaya ek olarak, 1.1 yükseltmesi, geliştiricilere süreç üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için satır içi ışın izlemeyi getiriyor. Bu, eski dinamik gölgeleme sistemine kıyasla GPU kaynaklarının korunmasına yardımcı olabilir.

Işın izleme muhteşem hale getirildi

Ayrıca, gölgelendirici işlemi şimdi CPU’ya gidiş-dönüş yapmak zorunda kalmadan GPU’da yapılabilir. Oyuncular bir sahnede hareket ettikçe, DirectX Ray Tracing 1.1, yeni ışın izleme gölgelendiricileri yüklemek için GPU’nun akış motorlarını daha iyi kullanmakta.

Işın izleme ilk kez piyasaya sürüldüğünde, oyuncular daha iyi görseller için oyun performansını feda etmek anlamına geldiğinden özelliği etkinleştirmek konusunda isteksizdi. Nvidia’ya göre, değişken oranlı gölgeleme (VRS) desteği ile, oyuncuların artık bu değiş tokuşu yapmaları gerekmeyecek. Esasen VRS, bir sahnenin daha önemli alanlarının daha iyi ayrıntılarla çıkarılması için daha az belirgin sahnelerde daha fazla ayrıntı ve ayrıntı ile oluşturulmasına izin verir.

Bu, AMD’nin Microsoft’un Xbox One Series X’inde ve bu yıl masaüstü oyun bilgisayarlarında kullanılacak Navi 2x grafiklerinde destekleyeceğini açıkladığı bir özellik.

Eksik performans çarpması
Örnekleyici geri bildirimi, geliştiricilerin dokuları yalnızca gerektiğinde yüklemelerine olanak tanır, yük sürelerini azaltırken ve oyunda kekemeliği en aza indirirken daha iyi görsel sunar.

“Örnekleyici geri bildirimi bunu, bir gölgelendiricinin, bir örnekleme talebini yerine getirmek için, aslında örnek işlemi gerçekleştirmeden, bir dokunun hangi kısmının gerekli olduğunu etkin bir şekilde sorgulamasını sağlayarak çözer. “Bu bilgiler daha sonra oyunun varlık akış sistemine geri beslenebilir, böylece bir sonraki akışta hangi verilerin yayınlanacağı konusunda daha akıllı ve kesin kararlar vermesini sağlar. D3D12 döşemeli kaynaklar özelliğiyle birlikte, bu, oyunların daha az video belleği kullanırken daha büyük, daha ayrıntılı dokular oluşturmasına olanak tanır. ”

Bunu başarmanın tek yolu, doku aralığı gölgelendirmesinin (TSS) kullanılmasıdır. Esasen, TSS dünyadaki bir nesnenin gölgelenmesini, o nesnenin şeklinin nokta vuruşlu veri yapısından nihai hedefe dekore eder.

Tüm bu yeni özellikler, oyunların daha sürükleyici, gerçekçi ve etkileyici görünmesini sağlamaya yardımcı olurken, tüm bunlar sisteminizi daha az yorar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar