Yapay zekayı en başından beri yanlış bir şekilde düşündük!

Yapay zekayı en başından beri yanlış bir şekilde düşündük! 3

Merhaba Teknoloji severler, bu yazıda yapay zekanın derinlerine ineceğiz! Keyifli okumalar 🙂

Yapay zeka araştırıcısı ve Profesör Stuart Russel, yapay zekayı insan uyumlu hale getirme çabasında. Russell’ın “ İnsana Uyumlu: Yapay Zeka ve Kontrol Sorunu” alanında geliştirdiği tezi, AI konusunun, bu sistemlerin çalıştığı hedefleri başarıyla halledebileceğimiz yanlış kısımda geliştirildiğidir ve sonuç ne kadar güçlü olurlarsa o kadar kötü olurlar. Hiç kimse, ataş yapım yapay zekâsının üretimi çok üst düzeye çıkarmak için Dünya’yı tüketeceğini düşünmemiş olsa da, bir suç önleme algoritması çok kötü bir şekilde oluşturulmuş veri ve hedefleri alıp onları gerçek zarara neden olan tavsiyelere dönüştürebilir.

Yapay zekayı en başından beri yanlış bir şekilde düşündük!
Stuart Russel

Russell’ın önerdiği çözüm, kendilerinden o kadar emin olmayan sistemler yaratmaktır – esasen, bilmediklerini veya bilmedikleri şeyleri bilmek ve öğrenmek için insanlara bakmak.

Stuart Russell: Sizi yapay zekaya başlamadan önce biraz geri götüreyim. Yani, hepinizin bildiği gibi, bilgisayar biliminin babası olan Alan Turing – bu yüzden buradayız – 1950’de Turing testinin geldiği “Computing Machinery and Mind” adlı çok ünlü bir makale yazdı. AI’nın birçok farklı alt alanını ortaya koydu, yeterince akıllı programlar oluşturmak için makine öğrenimini kullanmamız gerektiğini önerdi.